» 
»
 

İstanbul'da terör saldırısında şehit sayısı yükseldi

İstanbul'daki terör saldırısı ile ilgili son dakika bilgileri gelmeye devam ediyor. Bakan Soylu şehit sayısının 38'e yükseldiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da dün akşam Beşiktaş Bursaspor maçı sonrası yapılan terör saldırısında son şehit ve yaralı sayısı hakkında yeni bir açıklama yaptı. Soylu, son alınan bilgilere göre 38 şehit olduğunu açıkladı. Soylu "En son aldığımız bilgiler çerçevesinde dün akşamki menfur saldırıda şahadete erişmiş vatan evlatlarımız 38 oldu. Bunların 30'u polis memuru ve emniyet görevlisi, 7'si sivil vatandaşımız, birinin ise kimliği henüz tespit edilemedi." dedi.

Saldırının hemen ardından 10 kişinin, daha sonraki operasyonlarda 3 kişinin daha gözaltına alındığını belirten Soylu, son yaralı sayısı hakkında da bilgi verdi. Hastanelerde tedavi altında 136 vatandaşımız olduğunu, 14'ünün yoğun bakımda 5'i ameliyatta olmak üzere toplam 155 yaralı olduğunu açıklayan Soylu, olayın nasıl planlandığına, ne zaman planlandığına ve nasıl yürütüldüğüne dair bilgileri soruşturmanın yürütülmesi ve operasyonun devamı açısında çok fazla değerlendirmede bulunamayacağını kaydetti. Ancak Soylu, fail olarak PKK'nın işaret edildiğini de belirtti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da yaptığı açıkalamada okların PKK'yı gösterdiğini, netleştiği takdirde bunların kamuoyu ile paylaşacağını söyledi. Kurtulmuş, bombalı aracın en az 300-400 kiloluk patlayıcı ile patlatıldığını, patlamanın olduğu yerde büyük bir çukur açıldığını ancak ortada araba olmadığını belirtti. Aracın paramparça olduğunu ifade eden Kurtulmuş, hedefin polis teşkilatı olduğunu kaydetti.

Saldırının planlı bir şekilde çalışılmış olduğunu aktaran Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Beşiktaş taraftarlarının sahadan çıkmasının ardından Bursaspor taraftarlarının da çıkartıldığını, bu sırada rutin güvenlik sağlayan çevik kuvvet mensubu polislerimizin toplanma yerinin hedef alındığını belirtti ve doğrudan doğruya hedefin polisin kendisi olduğunu ifade etti. Kurtulmuş "Buradan bir kere daha haykırıyoruz, samimi bir şekilde bütün dünyaya çağrıda bulunuyoruz; teröre karşı ortak bir mücadeleyse lütfen bütün ülkeler, bütün güçler kullandıkları bu maşaları kullanmaktan vazgeçsinler." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *