» 
»
 

İstanbul'un tarihi çarşısı olan kapalıçarşı yenileniyor

İstanbul'un tarih kokan Kapalıçarşı restorasyon çalışması, 14 Temmuz Perşembe günü başlıyor. Onarma işlemlerine öncelik olarak çatıdaki tuğlaların değiştirilmesi ile başlanacak. Büyük restorasyon çalışması adı altında tarihi yapı onarılacak.

Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın ilk ve en büyük, en eski çarşılarından biridir. Kapalıçarşı'da yaklaşık 4.000'e yakın dükkân bulunmaktadır ve bu dükkânlarda toplam çalışan sayısı tahmini olarak 25.000 civarındadır. Bu kadar önemli bir yapı için Restorasyon çalışmaları başlatılıyor. Yılda tahmini 92 milyon kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı'da onarım çalışmalarına çatıdan başlanılacağı söyleniyor. Eski tuğlaların yerine yeni tuğlaların çatıya yerleştirilmesi ile başlayacak olan tarihi çarşı güçlenecek.

İstanbul Fatih Belediyesi tarafından düzenlenecek ve gerçekleştirilecek olan Restorasyon çalışmaları yarın plânlanan saatte bir tören ile başlayacak.Fatih Belediyesi, Dünyanın en büyük ve en eski ve en çok ziyaretçisi olan kapalı çarşı tam tamına  554 yıllık bir tarihe dayanıyor. Dünyanın ilk alışveriş merkezi olarak bilinen Kapalıçarşı'nın Restorasyon çalışmalarına çatıdan başlanacak, ifadesi ile basına açıklamada bulundu. Fatih Belediyesi tarafından Restorasyonuna başlanabilmesi için yıllarca beklenen ve hazırlık çalışmalarının biran önce bitmesi beklenen projenin sonuna gelindiğini ve Kapalıçarşı'nın çatısında Restorasyonun başlatılacağını ifadelerinde bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *