» 
 

İşte açlık ve yoksulluğun medyaya yansıyan rakamları

Çalışanların hayatlarını idame ettirmeleri ve geçim imkanlarını artırmaları için yaşam şartlarında iyileşmenin de olması gerekiyor. Geçtiğimiz gün Türk-İş tarafından açıklanan verilere göre açlık sınırı bin 481 lira iken, yoksulluk sınara ise 4 bin 823 olmuştu. Yani bekar olan bir kişinin yaşama maliyeti bin 854 olarak gerçekleşti. Peki bu rakamların medyaya yansıması nasıl oluştu?

Açlık ve yoksulluğun medya rakamları açıklandı. Çalışanların geçim standartlarını yükseltebilmeleri ve yaşam şartlarını iyileştirmeleri için çalışmalara hız verildi. Geçtiğimiz günlerde Türk-İş temel ihtiyaç harcamaları olarak açlık ve yoksulluk sınırlarını raporunda açıklamıştı. Buna göre açlık sınırının bin 481 lira olduğu ve yoksulluk sınırının ise 4 bin 823 lira olduğunu belirlenmişti. Kısa bir açıklamayla bekar hayatı süren bir çalışanın yaşaması için bin 854 TL maaş alması gerekiyor. Mart ayında açlık ve yoksulluk ile ilgili haberlerin medyaya yansıyan rakamları açıklandı. Geçim kaynakları olan başta gıda, giyim, konut, ulaşım, sağlık, eğitim ve diğer harcamalar için Türk-İş temel ihtiyaç ve giderleri hesapladığını raporunda belirtmişti. Dört kişilik bir ailenin geçimi için yani sağlıklı, dengeli ve yeterli besin alabilmesi için aylık harcaması gereken tutarın 1.481 olduğu belirtilen raporda, başta giyim olmak üzere konut (kira, su, elektrik, yakıt gibi) ve ulaşım, sağlık ve eğitim için yapılması gereken tutar ise 4 bin 823 TL olarak belirlenmişti. Çalışmada ayrıca bekar bir kişinin yaşam maliyeti olarak da bin 854 TL kazanmasına yer verilmişti. 

MART AYI AÇLIK HABERLERİNİN MEDYAYA YANSIMASI

Mart ayında açlık ve yoksulluk haberlerinin medyaya yansıyan rakamları açıklandı. Buna göre açlık haberleri yazılı basında ve internet medyasında 11 bin 919 kere yer alırken, yoksulluk ise 7 bin 730 kez haber oldu. Açlık ve Yoksulluk haberleri görsel basında daha az konu edildi. Görsel basına göre bu haberler 521 kez kendine yer bulabildi. Yapılan araştırma 4 bini aşkın gazete, dergi ve 10 bini aşkın internet meydası taranarak elde edilmiştir. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *