» 
»
 

İşte Kanada'nın yeni Başbakanı Justin Trudeau ve ilk icraatı!

Kanada'da Muhafazakar Parti’nin 9 yıllık iktidarına son vererek korumalıktan başbakanlığa yükselen 43 yaşındaki Justin Trudeau sıra dışı genç bir lider olarak görülüyor.

Kanada'da Muhafazakar Parti’nin 9 yıllık iktidarına son vererek korumalıktan başbakanlığa yükselen 43 yaşındaki Justin Trudeau sıradışı genç bir lider olarak görülüyor. Trudeau aynı zamanda ülkenin en ünlü lideri “Modern Kanada’nın babası” olarak anılan ve dört dönem Başbakanlık yapan Pierre Trudeau’nun oğlu. Liberal Parti’nin 43 yaşındaki lideri Justin Trudeau, ülkenin en genç ikinci başbakanı olmaya hazırlanıyor.

Önceki gün yapılan seçimlerde Liberal Parti 338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosu’nda 170’ten fazla sandalye kazanarak tek başına iktidar olma hakkı kazanırken, Stephen Harper yenilgiyi kabul ederek Muhafazakâr Parti genel başkanlığından istifa etti. Seçim kampanyaları sırasında Trudeau’yu ‘acemi, cahil ve yetersiz’ olarak nitelendiren Harper, partisinin ikinci olması durumunda siyaseti bırakacağını da açıklamıştı.

Justin Trudeau, Montreal’de yaptığı konuşmada “gerçek değişim” sözü verdi. “Tüm Kanadalıların başbakanı olacağını” söyleyen Trudeau “Liberaller kazandı çünkü dinlemesini bildik. Korkunun üstesinden umutla geldik, alaycılığı sıkı bir çalışma, kötümserliği olumlu bir vizyonla giderdik. Kanadalıların hepsini bir araya getirdik” dedi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *