» 
»
 

İşte memurlara verilen yeni haklar

2015 yılı toplu sözleşme görüşmelerinden memurlar için zam dışında çıkan kararlar neler?

2015 yılı toplu sözleşme sonucu memurlara 2016 yılı Ocak ayı için %6, 2016 Temmuz ayı için %5 zam verilmesi kabul edildi. Toplu sözleşmede zamdan başka neler var? İmzalanan toplu sözleşmeye göre 2015 yılı Eylül ayından itibaren memur emekli aylıklarında ortalama 100 lira zam yapılacak. Göreve 2005 yılından sonra başlayanlara ise bir derece ilave edilecek. Nöbet ücreti için uzun zamandır çabalayan öğretmenlere de müjde geldi. Öğretmenlere aylık brüt 98 TL'ye kadar bu yıl, 2017 yılında ise 140 TL nöbet ücreti ödenecek.

Eş durumu tayinlerinde istenen 3 yıllık sigortalı olma şartı 1 yıla düşürülürken, sınavlarda hafta sonu görevli olan öğretmenlere verilen sınav ücretleri 58 TL'den 132 TL'ye yükseltiliyor. Sağlık personelinin taban ücret oranından da artışa gidildi. Hemşirelere yapılan döner sermaye ödemesi 180 TL artış gösterdi. 4C kapmasında çalışan memur gibi çalışan işçilere kadro düzenlemesi yapılması ve 4c'lilere 150 TL ek ödeme yapılması kararlaştırıldı.

Toplu sözleşmenin diğer maddelerinde ise yurt dışında çalışanlara aile yardımı yapılması var. Mimar mühendis koruma güvenliği ücretlerinde ilave artışa gidilirken fiili hizmet zammı talebi üzerinde çalışma yapmak için bilim kurulu da oluşturuldu. Uzun zamandır gündemde olan Cuma günleri ibadet tatili olabilmesi için çalışma yapılmasına karar verildi. Tapu dairelerinde fazla mesai ücreti verilmesi kararlaştırıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *