» 
 

İşte Plüton!

Plüton hakkında o kadar çok şaibe oldu ki yıllardır var mı yok mu tartışmaları alıp yürüdü bir zaman. Ancak Güneş sisteminin en ucunda bulunan Plüton’un çevresindekilerle kıyaslandığında en büyük gezegen olduğu bilgisi resmi olarak açıklandı.

Çevresindeki diğer gezegenlere kıyasla cüce gezegenin aslında en büyük gezegen olduğu bilgisine ulaşıldı ve bu resmen açıklandı. Neptün’ün yörüngesinden daha ötedeki Kuiper kuşağında pek çok buz kütlesinden biri olan Plüton’un bu gezegenler arasında en büyük olup olmadığı konusu son yıllarda tartışma konusuydu ancak artık bir sır olarak kalmayacak.

New Horizons adındaki uzay aracı yaklaşık 9 yıldır Plüton’u araştırmak için yollarda. 19 Ocak 2006'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden saatte 58 bin 536 kilometre hızla ilerleyerek başladığı yolcuğunda sona yaklaşıldı. Artık Plüton’la ilgili bilgiler gelmeye başladı. New Horizon’un baş araştırmacısı Alan Stern, “Plüton umduğumuzdan biraz daha büyük” açıklamasını yaptı. Böylece Kuiper kuşağındaki en büyük gezegen olduğu konusu da açıklığa kavuşmuş oldu.

New Horizons takımındaki bilim adamları Plüton’un yaklaşık 1473 mil genişliğinde olduğuna karar verdiler ki bu da Eris gezegeninden 30 mil farkla daha büyük olduğunu gösteriyor. Ancak iki gezegenin de oluşum içerikleri birbirinden farklı ve Eris’in daha yoğun bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Plüton gezegeni 1930 yılında bulunmuş olmasına rağmen gerçek boyutları şimdiye kadar gizemini koruyordu. Yoğun nitrojen atmosferi nedeniyle teleskoplar gezegenin yüzeyini görmekte zorlanıyordu. New Horizons uzay aracı şimdi Plüton’a oldukça yakın olduğuna göre bu ve bunun gibi pek çok soruya cevap alınabilecek.

Uzay aracından gönderilen bilgilere bakıldığında Plüton ve uydusu Charon’un bugüne dek alınmış en iyi görüntülerini görebiliyoruz. Birbiriyle uyum içindeki dönüşleri olmasa aslında Plüton ve Charon’un hiç alakasız iki gezegen olduklarını düşünülebilirsiniz. Turuncumsu-kırmızı renkteki Plüton’un yüzeyinde koyu lekeler ve parlak yamalar görebiliyoruz. Şimdiye dek lekeli yüzeyin oldukça düzgün bir yüzeye sahip olduğu görülüyor ancak New Horizons yaklaştıkça bu bilgi değişebilir. Yakın zamanda New Horizons bize Plüton’la ilgili bol bol bilgi aktaracak ve yaklaşık 4.6 milyar yıllık sırlar aydınlanacak.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *