» 
»
 

İsveç hükümeti açıkladı: Kadınlara zorunlu askerlik geliyor

2010 yılında kaldırılan zorunlu askerlik uygulaması İsveç'te kadınları da kapsayacak şekilde geri geliyor. İsveç hükümeti 2010'da kaldırılan uygulamayı yeniden yürürlüğe koyacağını ve kadınları askere alacağını açıkladı.

Zorunlu askerlik uygulaması dünya üzerinde pek çok ülkede geçerli ancak kadınlara zorunlu askerlik çok yaygın görülen bir uygulama değil. 2010 yılında yürürlükten kaldırılan zorunlu askerlik uygulamasını yeniden yürürlüğe koyacağını açıklayan İsveç hükümeti, uygulamanın kadınları da kapsayacağını açıkladı. Hükümetin yaptığı yazılı açıklamada 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle başlayacağı belirtilen zorunlu askerlik uygulaması kadınlar için de geçerli olacak. Ancak uygulamada psikolojik ve fiziksel testlerden geçen gençler askere alınacak. İsveç'te bulunan 13 bin 1999 doğumlu genç arasından 4 bin tanesi seçilecek ve testlerden başarılı olanlar askere alınacak.

Önceden sadece erkekler için geçerli olan zorunlu askerlik 2010 yılında İsveç'te tamamen kaldırılmıştı. STV (İsveç devlet televizyonu) bu kararın alınmasında Rusya ve NATO arasında son dönemde yaşanan gerginliklerin büyük ölçüde etkili olduğunu bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *