İsveç'te bugüne kadar türüne rastlanmayan bir gök taşı bulundu

Bilim dünyasına herkezin merak ettiği uzay ve sırları hakkında önemli bilgiler veren yeni göktaşlarının bulunma büyük önem arz etmekte. Bu bağlamda İsveç'te kimyası şimdiye kadar bulunan 50 bin göktaşından farklı olan bir meteor bulundu.

Bu önemli keşif İsveç'in Thorsberg kısmında bir kireç ocağında kefşedildi. Bu zamana kadar eşine rastlanmayan hatta alınan bilgilere göre 50 bin çeşit nesneye nazaran kimyasal yapısı dolayısı ile farklılık gösteren yeni keşif gök taşı bilim dünyasında heyecan uyandırdı. Nature Communications Dergisi yapılan keşifle ilgili olarak bulunan detaylar ve incelemeler hakkındaki konulara dergide önemli bir yer verdi. Bilim insanlarının yapmış olduğu açıklamalara göre de gök taşının 8 cm çapında olduğu ve 50 bin aynı nesneden kimyevi açıdan çeşitlilik gösterdiği ifade edildi.

Österplana 65 olarak adlandırılan bu yeni keşif  gök taşının yaşına ilişkin yapılan incelemeler doğrultusunda bağlı bulunduğu düşünülen ana gövdenin 470 milyon yıl evvelinde Jüpiter ile Mars arasında astreoit kuşağında yaşandığı düşünülen büyük çarpışmaya dahil olduğuna dair önemli veriler olduğu söylenebilir. Araştırmada görevli uzamanlar, kireç ocağının içerisinde 100'den fazla fosil gök taşına rastlandığınıda belirterek, bu önemli keşfin,dünyanın oluşumu sürecinde ortaya atılan bir çok teorinin doğrulanması adına önemli katkı sağlandığını açıkladılar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *