» 
 

İşveren kabul etmezse 25 bin TL tazminat ödeyecek

Çocuk okul çağına gelinceye kadar part-time çalışma hakkı yalnızca kadınlara değil, erkeklere de tanındı. Ancak işveren bu hakkı kullanmak isteyen çalışanının talebini reddederse, 3 yıllık kıdemi olan asgari ücretli çalışanına ortalama 25 bin TL civarında tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Asgari ücretli anne çalışanların, çocuğu okul çağına gelinceye kadar iş yerinde part time çalışması hakkı tanınmıştı. 3 yıllık kıdemi olan asgari ücretli çalışan baba ise işverenine bu hakkını kullanmak isteyip, çalışanı eğer kabul etmezse çalışanına 25 bin TL tazminat ödemek zorunda kalacak. Kadın çalışanlara doğum sonrası part-time çalışma hakkı tanıyan kanun, geçtiğimiz Nisan ayında yasalaşmıştı. Doğum sonrasında kadın çalışanların, 2, 4 ya da 6 ay part time çalışma hakkı doğmuştu. Öte yandan çocuk ilköğretim çağına gelene kadar da part-time çalışma hakkı sadece kadın çalışanlara değil erkek çalışanlara da tanındı.

Artık çalışan baba işverene çocuğuna bakmak için aynı iş yerinde part-time çalışma talebini kabul etmek zorunda kalacak. Eğer kabul etmezse büyük bir tazminat bedeli kendisini bekliyor olacak. Yapılan yeni düzenlemeye göre doğum sonrası kadın çalışanın önüne iki seçenek geliyor. Doğumun ardından 8 haftalık rapor süresi biten kadın çalışan, dilediği takdirde 6 aylık ücretsiz izin kullanacak. İsterse de doğumun kaçıncı doğum olduğuna göre part-time çalışabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *