» 
 

İşverene yeterlilik belgesiz işçi başına 500 TL ceza geliyor!

Bugüne kadar işyerinizde belgesi olacağı aklınıza bile gelmeyen pek çok işçiyi çalıştırıyor olabilirsiniz. Ancak 26 Mayıs itibariyle artık 40 meslek dalında yeterlilik belgesi zorunluluğu başlıyor.

Tebliğ 40 meslek için 26 Mayıs tarihini başlangıç olarak kabul ediyor ve bu tarih itibariyle artık mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçileri çalıştıran işverenlere işçi başı cezalar geliyor. Geçtiğimiz 2015 yılı Mayıs ayı içerisinde yayımlanan tebliğde mesleki yeterlilik belgesi alması zorunlu olan meslekler belirlenmişti.

Tehlikeli ve çok tehlikeli olarak belirlenen sınıflardaki işler olarak belirlenen bu 40 meslek için belge alma süresi tamamlanmak üzere. Aralarında inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı ve betonarme demircisinin de bulunduğu meslekler artık “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan işçiler tarafından yapılamayacak ve bu meslekleri yapan belgesiz işçiler işyerlerinde çalıştırılamayacak.

26 Mayıs olarak belirlenen mesleki yeterlilik belgesi alma son tarihi için sayılı günler kaldı ve eğer bu tarih itibariyle işyerinde bu 40 meslekten birini yapan belgesiz işçi çalıştırıldığı tespit edilirse, işveren ve vekiline işçi başına 500 lira ceza gündemde. Otomotiv, enerji ve metal ile inşaat sektörlerinde belirlenen bu 40 meslek artık hiçbir işçi tarafından belgesiz yapılamayacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *