» 
»
 

İsviçre halkı 2500 Frank almayı reddetti

Ülke genelinde yapılan bir referandum dünya gündemine damga vurdu. İsviçre halkı yetişkinlere hiçbir şarta bağlı olmaksızın 2500 İsviçre frangı yani Türk Lirası ile 7500 liraya tekabül eden bir rakam ödemeyi oyladı.

Tüm dünya bu referandumu konuştu çıkacak sonucu herkes büyük bir merakla bekledi. Ancak İsviçre halkı bazı ülkelerde pek de eşine rastlanmayacak bir karar verdi. Koşulsuz şartsız her vatandaşa ayda 2500, 18 yaş altındakilere ise 625 İsviçre frangı ödenmesi teklifini referandumda oylayan halk teklifi reddetti.

Ülke çapında gerçekleştirilen referandumda oy veren kişilerin genel nüfusa oranı yüzde 46 olurken, oy verenlerin yüzde 23’ü teklif edilen aylık ödemeyi kabul etti. Ancak geri kalan yüzde 77’lik büyük bir kesim ise bu teklifi kabul etmedi ve hayır oyu vererek referandumun olumsuz sonuçlanmasına neden oldu.

Peki böyle cazip bir teklif neden reddedildi diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu teklifin kabul edilmeme sebebi ise böyle bir gelirin hiç çalışmadan şartsız olarak verilmesi, İsviçre halkına göre ülkenin alacağı göçü arttıracağı ve özellikle genç kesimi çalışmamaya sevk edeceği yönünde açıklandı. Ancak destek olan küçük bir kesimin savunduğu görüş ise koşulsuz olarak böyle bir gelirin elde edilmesi ile yaşamsal giderlerini karşılayacak olan halkın daha yaratıcı işlerle uğraşabileceği yönünde oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *