» 
»
 

İşyeri hekimi dönemi 1 Temmuz itibariyle başlıyor!

Kamu ve özel kurumlar arasında 50 kişiden daha az işçi sayısı bulunan ve daha az tehlikeli olan işyerlerinde 1 Temmuz itibariyle işyeri hekimi bulundurma şartı geliyor. Peki bu zorunluluk ile birlikte işyeri hekimi açığı oluşacak mı?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bilindiği gibi yaklaşık 3,5 yıldır yürürlükte ancak 1 Temmuz 2016 tarihinde yeni bir düzenleme hayata geçiriliyor. Buna göre öngörülen geçiş süreci tamamlanacak ve tüm işyerleri işyeri hekimi hizmeti almaya başlayacak. Ancak bu durum Türkiye’deki işyeri hekimi sayısının az olması nedeniyle bazı sorunları da beraberinde getireceğe benziyor.

Tüm kamu ve özel işyerlerini kapsayan ve 1 Temmuz itibariyle zorunlu hale gelecek olan işyeri hekimi hizmeti ile ilgili değerlendirmeler yapan Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığıve Güvenliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rüştü Uçan, konuya ilişkin verdiği bilgilerde işyeri hekimi sayısının ihtiyacı karşılayamayacağını belirtti.

İşyeri hekim sayısının Türkiye’deki işyeri sayısına oranla az olması nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunlar arasında hekim ücretlerinde artış olmasına dikkati çeken Uçan, şimdiden işyeri hekimlerinin saatlik ücretinin iş güvenliği uzmanı ücretini 4’e katladığını dile getirdi. Eğer düzenlemenin hayata geçirileceği 1 Temmuz sonrası önlem alınmazsa bu ücretlerin 5-6 kat artacağını ifade eden Uçan, bu açığın kapatılması için sağlık uzmanı tanımlanması gerektiğinin de altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı’nın uygun gördüğü sağlık fakültesi, eczacılık, diş hekimliği gibi bölüm mezunlarına da uzmanlık verilebileceğini ifade eden Uçan, isteyenlerin ilgili derslerden alacağı 220 saatlik eğitimin ardından sağlık uzmanı unvanına kavuşabileceğini vurguladı. Koruyucu/Önleyici sağlık uzmanı sayısında bu şekilde bir artış yaşanması sayesinde alınacak hizmet bedellerinin de düşürülmesin sağlanabilir diyen Uçan, bu uzmanların da 50’den az çalışanı olan az tehlikeli ve tehlikeli işletmelerde hizmet verebileceğini ifade etti.

İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmeyene ceza

İşyerinin tehlike ve çalışan sayısına göre sınıflandırmalara ayrıldığı kanunda, fabrika, tersane ve şantiyeler çok tehlikeli sınıfta, imalathane ve orta ölçekli işletmeler tehlikeli sınıfta, süpermarket, manav ve ofis gibi işletmeler ise az tehlikeli sınıfta yer alıyor. 1 Temmuz’da başlayacak bu yeni düzenleme az tehlikeli sınıfta bulunan 50’den az çalışanı olan işletmeleri kapsıyor. Yani bakkallar, kamu kurumları ve hatta apartmanlar bile uzman ve hekim çalıştırmak zorunda kalacak.

Uzman ve hekim çalıştırmadığı tespit edilen çok tehlikeli sınıftaki işletmelere aylık 19 bin 533 lira, işyerleri 13 bin lira idari para cezası ile cezalandırılmaları söz konusu. Risk değerlendirmesi yapmayan işyerlerini de cezalar bekliyor. 10’dan az çalışanın bulunduğu az tehlikeli işyerlerinin risk değerlendirmesi yapmamış olmaları durumunda ödeyecekleri ceza 3 bin 906 lira ve sadece bununla da sınırlı değil. Eğer yaptırmamaya devam ederse her ay 5 bin 859 lira ceza ödemek zorunda.

10’dan az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerleri için işverene ya da vekiline uzman olma imkanı tanınıyor. Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aralarında imzaladıkları protokol sayesinde işverenlerin ya da işveren vekillerinin alacakları sertifika programı sonucunda sınavı geçmeleri halinde uzman olmaları sağlanıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *