» 
»
 

İtalya'da hayır çıkan referandum sonrası Renzi istifasını açıkladı

Anayasa reformu için yapılan referandumdan "hayır" kararı çıkması üzerine Başbakan Renzi, Başbakanlık Sarayı Chigi'de düzenlenen basın toplantısında istifa edeceğini duyurdu.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, referandumdan çıkan "hayır" kararının çok net olduğunu ifade ederek kaybettiğini, başbakanlığındaki hükümetin de sona erdiğini açıkladı. Son kez yarın bakanlar kurulu toplayarak ardından Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya istifasını sunacağını açıklayan Renzi, sorumluluğu üzerine aldığını belirterek "Pek çok koltuğu kaldırmak istedim ancak kaybettim ve giden koltuk benimki oldu" şeklinde konuştu.

Muhalefet partileri ise referandum sonucunun kesinleşmesi sonrasında seçim çağrıları yaparken 5 Yıldız Hareketi Lideri Beppe Grillo, Cumhurbaşkanı Mattarella'ya bir mesaj verdi. Grillo mesajında seçime her ana hazır oldukları dile getirdi. Aynı şekilde Kuzey Ligi Partisi Genel Sektreterinden de benzer bir açıklama geldi ve Matteo Salvini, geçici hükümetler ya da teknik hükümetlerle vakit kaybetmeden hemen seçime gidilmesi gerektiğini belirtti.

İtalya Kardeşleri Hareketi lideri Giorgia Meloni ise Cumhurbaşkanı'na yönelik olarak İtalya halkının bir an önce özgür bir seçim istediklerinin mesajını verdiklerini ifade etti.

İtalya'da gerçekleştirilen referandumda uzun zamandır karşılaşılamayan bir oran olan yüzde 70'ik katılım sağlanırken, anayasa reformu referandumunda Parlamento'nun üst kanadı olan Senato'da koltuk sayısının azaltılması ve Senato üye yapısının ve yetkilerinin kısıtlanması oylandı. Referandumda ayrıca meclis ve devlet kurumlarında tasarruf ve anayasadaki 139 maddenin 47'sinde değişiklik de oylandı.

İtalya'da yerel saatle 23:00'te başlayan referandum, Cumhuriyet Senatosundaki yasama yetkilerini kısıtlayarak süreci hızlandırmayı hedefliyordu. Çift meclisli yasama sisteminin geçerli olduğu İtalya'da İçişleri Bakanlığı, halkın referanduma ilgisinin yüksek olduğunu, 714 bin 950 seçmenin yüzde 65'inin oy kullandığını açıkladı. Ancak İtalyan haber ajansı ANSA, yüzde 43 "Evet" oyuna karşı yüzde 54-58 aralığında çıkan "Hayır" oyu bulunduğunu duyurdu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *