İtalyan bilim insanları sebzelerden ekolojik plastik üretti

İtalyanlar uzman ekiplerinin araştırmaları sonucunda plastiğin ham maddesi petrol yerine ekolojik sebze atığı yağı kullanarak ekolojik plastik üretmeyi başardı.

İtalya'da Emilia-Romagna bölgesinde bulunan Parma’daki  bir araştırma merkezinde görevli bilim insanları, bir takım geliştirdikleri metotlar yardımı ile protein ve lif yönünden zengin olan fasulye, bezelye ve mercimek gibi sebzeleri işlemden geçirdikten sonra biyo plastiğe dönüştürüyor.

Araştırmada görev alan Kimyager Elenora Umilta konuya ilişkin yaptığı açıklamada sebzelere uygulanan Tamponlama işlemi ile proteinlerin çözündüğünü, sonrada fibröz fraksiyon ile sıvı ile katı, olarak ayrıştığını kaydetti. Umilta, bu ekstraksiyon sayesinde Liflerin kompozit malzemeler yapmak için kullanılacak, proteinler ise biyo plastiğin temel bileşeni olacağını da sözlerine ekledi.

İlk olarak bir atık geri dönüşüme kazandırılmış oluyor ardındansa plastik yapımında kullanılan petrol yerine tamamen doğal atıklar tercih ediliyor. Slovenya’da üretilen ve çiçek saksısı olarak kullanılacak ürünler deneysel çalışmalar yürüten bir aile şirketi tarafından hayata geçirildi.

Konuyu Bokri firmasının sahibi Eva Štraser anlatıklarına göre, “Malzeme, ev kompostunda biyolojik olarak parçalanabilir. Eğer saksıyı artık kullanmıyorsanız evsel organik mutfak atıklara karıştırın ya da toprağa gömün. 3 – 4 ay içinde tamamen yok olduğunu göreceksiniz. İlk olarak 1000 adet örnek ürettik ve olumlu sonuçlar aldık. Şimdi müşterileri bekliyoruz. Hedef kitlemiz ekolojik çiftlikler ve çevreye plastik atık bırakmak istemeyen kişiler.”

Çevreci saksılar ve biyo plastikten üretilen birçok diğer ürünün paketlemeden taşımacılığa geniş alanda kullanılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *