» 
»
 

İtalya'nın yeni başbakanı Paolo Gentiloni oldu

İtalya'da Başkan Matteo Renzi'nin istifa etmesinden sonra, ülkenin Cumhurbaşkanı Mattarella yeni hükumeti kurma görevini Paolo Gentiloni'ye verdi.

Cumhurbaşkanı Mattarella ve Gentiloni arasında gerçekleşen yaklaşık elli dakikalık görüşmenin ardından alınan karar açıklandı. Paolo Gentiloni de Cumhurbaşkanı'na kendisini bu göreve layık gördüğü için teşekkürlerini sunarak görevi kabul etti. Parlamentonun her iki kanadında en çok sandalye sayısına sahip olmasına yönelik Parlamentonun Gentiloni'nin partisi Demokrat Partinin tek başına hükumet kuracak çoğunluğu bulunmuyor. Bundan dolayı Gentiloni, muhalefet partilerini sorumluluk paylaşımına davet ederken, zaman kaybetmeden partilerle hükumet için iştişarelere başladı.

Paolo Gentiloni, 31 Ekim 2014'te Federico Mogheri'nin AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi olmasıyla onun yerine Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmişti. Bu şekilde İtalya'da Başbakan Matteo Renzi'nin 4 Aralık tarihi anayasa referandumun sonrası istifa etmesinin sonrasında ortaya çıkan siyasi belirsizlik giderilmiş oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *