» 
»
 

İtfaiyeci Sam’de Kur’an-ı Kerim’e hakaret nedeniyle soruşturma açılması bekleniyor

Çizgi filmin 2014 yılında ilk olarak yayınlanmış olan bir bölümünde karakterlerden birisinin Kur’an-ı Kerim’den bir sayfanın üzerine bastığı görüntüler nedeniyle sosyal medyada tepkiler oluştu.

Türkiye’de de pek çok çocuk kanalında gösterilen İtfaiyeci Sam çizgi filmi, İslam dünyasında tepkilere neden olacak bir olayla gündeme geldi. Yapımcı şirketler HIT Entertainment ve Hibbert Ralph Animation hakkında konuya ilişkin soruşturma açılması beklenirken, yayıncı şirket Kur’an-ı Kerim’e hakaret olarak algılanan ve sosyal medyada oluşan tepkiler nedeniyle ilgili bölümü yayından kaldırdı.

İngiliz Channel 5’te yayınlanan İtfaiyeci Sam çizgi filminin “ Sorunlu Sular” adlı bölümünde bir karakterin Kur’an-ı Kerim’in bir sayfasına basarak düştüğü, bu sırada Mülk Suresi’nin 13-26. ayetlerinin yer aldığı kağıdın havalanarak süzüldüğü görülüyor. Konuya tepki gösteren isimlerden birisi de Britanya Müslüman Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Miqdad Versi oldu. Yapımcıların böyle bir şeyi yaparken akıllarından neler geçtiğini anlayamadığını belirten Versi, “şaşkınım” ifadesini kullandı.

ABD merkezli bir oyuncak şirketi olan HIT Entertainment’in sahibi Mattel ise yayımladığı açıklamada İtfaiyeci Sam adlı çizgi filmin 9. Sezon 7. Bölümünde Kur’an-ı Kerim’den bir sayfa gösterildiğinin dikkatlerini çektiği, aslında okunaksız biz metin göstermesi gerektiği ifade edildi. Hata nedeniyle derin üzüntü duyduklarını belirten açıklamada bunun neden olduğu üzüntü ve incinme için de samimiyetle özür diledikleri belirtildi. Animasyon stüdyosuyla bu hata nedeniyle bir daha çalışmayacaklarının belirtildiği açıklamada ayrıca bölümün dolaşımdan kaldırılması için derhal tedbir alınacağı, benzer bir hatanın tekrar yaşanmaması için ise tüm içerik süreçlerinin gözden geçirildiği belirtildi.

Söz konusu çizgi filmin fikir babası olan David Jones, daha önce İslamofobi ile suçlanmış, 2012 yılında Londra’da havalimanındaki bir kadının yüzünü neden açmadığını güvenlik güçlerine sorması ile gündeme gelmişti. Sözlerinin incitici olduğunu kabul etmesi sonrasında görevlilerce serbest bırakılmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *