İTÜ Antarktika'ya araştırmalar yapmak üzere bilim insanı gönderdi

2016 yılında ilk Türk Antarktik Araştırma Seferini düzenleyen İTÜ Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Gökhan Halıcı'yı bilimsel araştırmalar yapmak için Antarktika'ya gönderdi.

Türkiye'nin bilimsel araştırmalar yürüten ilk ve tek kutup araştırma merkezi İTÜ PolReC, ilk seferini 2016 yılında gerçekleştirmişti. Merkez 2017 Antarktik sezonu için çalışmalarını hızlandırdı ve Türk bilim insanlarını da 31 ülkenin 101 araştırma merkezinin bulunduğu Antarktika'ya Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Gökhan Halıcı'yı gönderdi. Birçok ülkeyle işbirliği yapan İTÜ PolReC, Halıcı'yı Çek Cumhuriyeti Masaryk Üniversitesi'nin Mendel Antarktik İstasyonunda yapacağı çalışmalar için yolcu ederken sefer ücreti ise Erciyes Üniversitesi tarafından karşılandı. Prof. Dr. Halıcı'nın Antarktika kıtasındaki çalışmalarının önümüzdeki hafta başlayacağı ifade edildi.

Bu yıl İTÜ PolReC tarafından 3 bilim insanını daha kıtaya göndereceği belirtilirken, İTÜ'den Adil Enis Arslan ve TÜBİTAK’tan Evrim Kalkan'ın Bulgaristan Antarktik İstasyonu’nda, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsünden Nazlı Olgun Kıyak'ın ise Şili Antarktik İstasyonunda bilimsel çalışmalarını yürüteceği bilgisi paylaşıldı.

Yapılan yazılı açıkalamada ayrıca İTÜ PolReC Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy'un "Türkiye’nin Antarktik Bilim Üssü inşa edilene kadar, bilim kapasitesinin artırılması için diğer ülkelerin bilim üslerinin kullanılması, ikili iş birliklerinin yapılması hem bir gereklilik hem de bilim ruhu olarak karşımıza çıkıyor" şeklindeki ifadelerine yer verildi. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *