iTunes sinema ile vizyon öncesi filmler evlere geliyor

21st Century Fox, Universal Pictures ve Warner Bros gibi büyük yapımcılar filmlerin erken erişim sürümlerini iTunes'a koymak için Apple ile görüşüyor. Eğer anlaşma sağlanırsa filmler sinemaya çıktıktan bir hafta sonra iTunes'dan izleyebileceksiniz.

Bazı stüdyo yöneticileri filmlerini iTunes'a sinemalarda gösterime sunulduktan iki hafta sonra gibi kısa bir sürede yayınlamaya hazır olduklarını söylüyor. Eğer Apple bu anlaşmaya sıcak bar ve anlaşırlarsa iTunes’a rekabet alanında rakiplerinin önüne geçirecek.

Normalde bir filmin yayın hakkı, sinemalarda vizyona girdikten aylar sonra açılıyor. Anlaşma sağlansa bile diğer engeller hala göz önünde bulunduruluyor. Bunlardan birincisi, iç piyasada kaybedilen bilet satışlarını telafi etmek için premium fiyatlar koymak olacaktır. Rapordan sızanlara göre, ev izlemesi için 25 dolar ile 50 dolar arasında pazarlık sürüyor. İkinci engel korsanlar. Eğer Apple korsanların elini kolunu bağlayacak teknoloji geliştiremezse şirketler anlaşma istemeyeceklerdir.

Üçüncü engel ise en tartışmalı konu sinema sektörü. Birçok büyük sinema şirketinin perdelenen filmleri başka medyalarda yayınlanmasını engelleyen ilkeleri var. Tüm bunlar, Apple'ın hedefinin imkansız olduğu anlamına gelmiyor. Aksine konu üzerinde çok fazla düşünülüp el sıkışılırsa, gayet mümkün. Şimdilik gözler Apple’da.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *