» 
»
 

İyot eksikliği ve fazlalığının sebep olduğu hastalıklar nelerdir?

İyot geçmişten günümüze sofralarımızda ve yemeklerimizde vazgeçemediğimiz tuz içerisinde bulunan bir mineraldir. Bu mineralin insan vücudunda da pek çok olumlu ve olumsuz etkisi gözlemlenmiştir. İşte ayrıntılar...

İyot vücudumuzun pek çok dokusunda bulunan dışardan alınarak tüketilen bir mineraldir. Yemeklere lezzet vermesi için kullanılan tuz içerisinde bulunan iyot, vücutta en çok tiroit bezine etki etmektedir. Buradan salgılanan hormon, kalp ve sindirim fonksiyonu, kas kontrolü, beyin gelişimi, ruh hali ve kemik bakımının yanı sıra vücudun metabolizma hızını düzenlemektedir.

İyot eksikliği ise vücutta önemli hasarlara neden olabilmektedir. Günümüzde iyot eksikliği idrar ve kan testiyle kolayca saptanabilmektedir. Sonrasında ise doktorun önerisiyle birlikte uygun bir beslenme listesi veya ilaç tedavisi eksikliğin giderilmesini sağlayacaktır.

Tedavi edilmediği takdirde iyot eksikliği, vücutta halsizlik, zeka geriliği, kilo vermede zorluk, üşüme ve titreme, kabızlık, bayılma, baş dönmesi, yorgunluk gibi durumlara sebep olmaktadır.  Daha ağır vakalarda ise kadınlarda kısırlık, tiroid, meme, prostat, yumurtalık kanseri, kalp yetmezliği, hamilelikte düşük ihtimali, ottoimmun hastalıklarla karşı karşıya kalınabilir.

İyot eksikliğinde tüketilmesi ilaç tedavisinin yanı sıra kabak, sarımsak, ıspanak, soya fasulyesi, pazı gibi sebzeler süt, peynir, yoğurt, et, deniz ürünleri gibi besinlerin tüketimi tedaviye destek olacaktır.

 Sizce sadece iyot eksikliğimi vücuda zarar verir ya fazla iyot?

İyot fazla kullanıldığı takdirde kanser riskini arttırabilen bir mineraldir. Tiroit bezinin büyümesine ve iyot eksikliğinde görülen hastalıklara sebep olur. Fazla iyot vücuttan idrar, tükürük, ter ve dışkı olarak atılır.

 

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *