» 
 

İzin iptali kalktı turizm resmen patladı!

Kamu çalışanlarının izin yasaklarının kaldırılması ile birlikte iç turizmin lideri sayılan Balıkesir'in Kuzey Ege kıyılarındaki otellere rezervasyonlar yağdı. İzin yasaklarından dolayı otellerin neredeyse yüzde 60-75'i boş iken, tesislerin dün akşamdan bu yana neredeyse rezervasyon telefonları hiç susmadı. Otellerin yüzde 80'in üzerinde dolu olması bekleniyor.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından başlatılan çalışmalar kapsamında kamu çalışanlarına izin yasağı getirilmişti ve 21 gündür süren yıllık izin iptali 8 Ağustos'ta sona erdi. İzinlerin iptalinin kaldırılmasının ardından Ege'nin kalbi olan Balıkesir, Burhaniye, Ayvalık, Altınoluk, Güre ve Akçay'daki otellerde ve pansiyonlarda hızlı bir şekilde rezervasyonlar yapılmaya başlandı. Senede 3 milyon 400 bin kişinin üzerinde geceleme ile iç turizmin lideri haline gelen Balıkesir'in Ege ve Marmara kıyılarındaki turizm bölgelerinde izinlerin kaldırılmasının ardından turizmcilerin yüzü gülmeye başladı.

Bu sene Ramazan Bayramı tatilinin de 9 gün olmasından dolayı rezervasyon telefonlarının susmadığını belirten turizmciler, ikinci kere turizm sezonunu açmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Ayvalık Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Ümit Özgültekin'in Anadolu Ajansı bünyesinde çalışan muhabire yaptığı açıklamarda, yeni bir sezona giriş yaptıklarını belirtti. Turizmciler için adeta taze kan olduğunu, bölgelerdeki doluluk oranının yüzde 30-40 cibvarında olduğunu ancak hızlı bir şekilde rezervasyon almaya başladıklarını, bugünden itibaren ise doluluk oranının yüzde 80'lere ulaşmasını beklediklerini, kamu personellerinin iptal edilen izinlerinin geri açılması ile birlikte turistik işletmelerinin telefonlarının adeta susmadığını dile getirdi.

Ayrıca 15 Temmuz'daki malum olaylar nedeni ile de iptal edilen rezervasyonları yeniden almaya çalıştıklarını belirtti. Turizmden ve herşeyden önce ülke menfaatinin geldiğini, büyük bir sıkıntının üzerinden başarı ile kalkıldığını, yapılan çalışmaların sonrasında kamu personellerinin izin yasağının iptal edilmesi ile birlikte pansiyoncuların ve otelcilerin yüzünün güldüğünü vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *