» 
»
 

İzmir'de baraja yangın söndürme helikopteri düştü

İzmir Gümüldür'de dünden bu yana devam eden orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su alan ve içerisinde 5 personel bulunan yangın söndürme helikopterinin baraj gölüne düştüğü belirtildi.

İzmir Gümüldür'de dün gündüz saatlerinden bu yana çıkan ve devam eden orman yangınına müdahale etmek amacıyla Tahtalı Barajı'ndan su almak isterken baraj gölüne düşen helikopterde bulunan 5 personelden biri hafif yaralı olarak kurtarılırken helikopterdeki diğer 4 personel de görevlilerin çalışmasıyla kurtarıldı.

Menderes ilçesi’ne bağlı Şaşal Mahallesi bölgesinde dün öğleden sonra zeytinlik alanda başlayarak esen şiddetli rüzgarında etkisiyle toplam 100 hektarlık alana yayılan yangını söndürme çalışmalarına katılan helikopterin, bu sabah saat 06.50 sıralarında Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışırken düştüğü ifade edildi.

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, düşen helikopterdeki personelin kurtarıldığını belirterek, kaygılanacak bir durumun olmadığını bildirdi. Aybal, helikopterin, Menderes ilçesindeki orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışırken bambisinin su içindeki bir cisme takıldığını ve . bu sebeple helikopterin suya düştüğünü aktardı. Helikopterin düştüğünü gören diğer bir helikopterin personeli tarafından durum yerdeki görevlilere bildirilince, baraj görevlileri botla olay yerine giderek helikopterde bulunan personeli kurtarma çalışmasına katıldı. Diğer söndürme helikopterinden baraj gölüne can simidi atılırken, helikopterdeki 5 personel de bota alınarak kurtarıldı. Tehlikeli bir durumun olmadığı,  bir personelin hafif şekilde yaralandığını ve ambulansla İzmir’e gönderildiğini belirtti. Helikopterin ise tamamen batarak ve yaklaşık 25 metre suyun altına oturduğu söylendi.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesine kaldırılan 5 personelin sağlık durumları hakkında hastane yetkililerinden bilgi alırken, , Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek için Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden yangın söndürme ekiplerinin geldiğini belirtti.  Yangını söndürme çalışmalarının geceden beri aralıksız sürdüğünü, sabah saatlerinde hava araçlarının tamamını tekrar kaldırdıklarını dile getirdi.

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kontrol altında tutulan Muhterem Gürtekin adlı personelin bilincinin açık olduğu, herhangi hayati bir tehlikesinin bulunmadığı bildirilirken, bu personelin bugün içinde taburcu edileceği belirtildi. Kontrol amaçlı tedavi altına alınan ve beyin tomografileri çekilen Dimitri Kazov, Alperen Aydın, Aleksei Votintcev ve görevli personel Aleksandr Kamornikov ‘un da hastaneden taburcu edildiği bildirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *