Japon bilim insanları akıl okuyan cihaz geliştirdi

Toyohashi Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları bir süredir devam etmekte olan araştırmalar sonucunda insan beynindeki düşünceleri kelime haline getirebilen ve bunları ortaya çıkaran cihaz geliştirdi.

Dailymail tarafından servis edilen habere göre, geliştirilen EEG adı özeli bir yöntemle beynin cihaza gönderdiği sinyaller sayesinde insanların zihinlerini okuyan bir cihaz geliştirildi. Bu özel cihazın ilk etapta konuşma yetisi kaybeden hastalara umut olacağı düşünülüyor.

Sisteme göre kafatasının dış bölümüne takılan vericiler sayesinde düşünülen şeyi otomatik olarak kaydeden ‘telepatik daktilo’ sistemiyle ortaya çıkacak. Cihaz üzerinde yapılan ilk test çalışmalarında beyin dalgalarını sayesinde 0 ila 9 arasındaki sayıları yüzde 90 oranında doğrulayabildiği görülürken genel bütün bilgilerde de yüzde 60 doğruluk sağladığı görüldü.

Bu sistemin gelişmesi ve yayılması için beyin bilgisayar arayüzü üzerine çalışan bilim insanları, bu teknolojinin öncelikle konuşma yetisi kaybetmiş kişilerin kendini ifade etmesi için kullanılacağını söyledi.

Beyin dalgalarından gelen bilgilerin telepatik daktilo yöntemiyle ve düşünceleri kelimeler haline getiren bu teknolojinin beş yıl içerisinde akıllı telefonlara bağlanması ve kullanıma sunulması bekleniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *