» 
»
 

Japonya fazla mesai ölümleriyle çalkalanıyor

Dünya ortalamasında mesai saatlerinin en yüksek olduğu ülke japonya. Ülkede fazla mesai sonucu intihar yada kalp krizi sonucu ölenlerin sayısının her geçen gün arttığı belirtildi..

Japonya dünya çapında en fazla mesai yapan ülke olarak tanımlanıyor. Ülkede çalışan işçiler arasında her geçen gün çok fazla çalışmaktan ölümler artmakta. Ölenler arasında 30 yaşına dahi ulaşmamış çok sayıda çalışanlar var. Gelen bilgilerde, Japonya’da son zamanlarda aşırı çalışmadan ötürü genç yaşta birçok insanın yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Resmi rakamlar, ülkede her sene fazla çalışma sonucu yüzlerce ülke vatandaşı yaşamını yitirdiğini ortaya koyuyor. Ülkede bulunan özel şirketlerde çalışan, hali hazırda uygulanan fazla çalışma saatlerinin aylık 80 saatin üzerinde olduğu ifade ediliyor.

Bazı şirketlerin çalışanlarına uyguladığı bu fazla çalışma süreleri ise aylık 100 saate ulaşıyor. Sağlık uzmanları, yüksek tempoda çalışma hayatının kalp krizi riskini oldukça artırdığını açıklıyor. Öte yandan fazla çalışan kişilerde intihar olaylarının da fazlaca olduğu belirtiliyor. Rekabetçi yapıya sahip Japonya piyasalarının iş bulabilme ihtimalini de düşürdüğü ortamda gençler buldukları işlerde fazla mesaiye kalmayı göze almak zorunda kalıyor.

Japonya’da fazla çalışma sonucu ölümlere “karoşi” adı veriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *