Japonya uzayın çöpünü temizliyor

Kuzey Pasifik’teki Tenegaşima Uzay Merkezinden hurda toplayıcı fırlatan Japonya, dünya yörüngesindeki çöplerin temizlenmesi amaçlıyor.

Japonya tarafından, uzaydaki metal atıkların temizlenmesi amacıyla geliştirilen manyetik hurda toplayıcıyı taşıyan roket geçtiğimiz Cuma günü Kuzey Pasifik’te bulunan Tanegaşima Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatıldı. Alüminyum ve çelik hatlardan oluşan hurda toplayıcı sayesinde metal atıkları 700 kilometre yavaşlatarak dünya yörüngesinden çıkarmayı amaçlıyor. 

Dünya yörüngesinde eski uydular ve fırlatılan roketler dahil olmak üzere milyonlarca metal parçasının bulunduğu tahmin ediliyor. Atmosfer’deki metal parçacıklarının hızı saatte 28 bin kilometreye kadar çıkabilmesi nedeniyle parçacıkların kazalara neden olabileceği ve telekomünikasyon büyük zarar verebileceği belirtiliyor. Bu nedenle kazalara sebep olmamak ve atmosferin temiz tutulması için Japonya kendi bünyesinde ürettiği hurda toplayıcıyı atmosfere fırlattı.

Hurda toplayıcının dünya yörüngesinde bulunan metal atıklarının faaliyet alanını değiştirmesini sağlayarak, atıkların atmosfere doğru itilmesi sonucu yanmalarıyla yok olması hedefleniyor. Üretilen hurda toplayıcının ne kadar başarılı olacağı merak konusu.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *