Jupiter’in ilk fotoğrafı NASA uzay aracı Juno’dan gönderildi

En büyük gezegen Jupiter’e gönderilen Juno, yörüngeye girmesini takiben iş başına geçti ve ilk fotoğrafı gönderdi. Dünyaya gönderilen ilk fotoğraf NASA tarafından paylaşıldı.

5 Temmuz’da çekilen ilk paylaşılan fotoğrafta Jüpiter’in güneş ışığı alan bölümü görünürken, aynı zamanda gezegenin üç ayı da yer alıyor. Ancak 4. ay olan Castillo fotoğrafta yer almıyor. 4,3 milyon kilometre uzaklıktan gelen fotoğraf Jüpiter’in atmosfer bantlarını ve fırtınalar nedeniyle oluşan kırmızı lekesini de gösteriyor.

Büyük bir bölümü gazdan oluşan gezegenin yörüngesinde dönmekte olan Juno, artık uzaklaşmaya başladı ancak daha detaylı fotoğraflar Ağustos ayında yeniden yakınlaşması ile Dünya’ya ulaşacak. Juno, şimdiye kadar Jüpiter’e bu kadar yakınlaşan ilk uzay aracı oldu.

NASA tarafından dev gezegenin iç ve kozmik yapısını, oluşumunu ve atmosferini incelemek üzere gönderilen Juno, ayrıca Güneş Sistemi’ni de araştıracak ve yaklaşık dört buçuk milyar yıl önce oluşan dünya hakkında da ip uçları sağlayacak. Jüpiter’in çevresinde bulunan geniş elipse yerleşen uzay aracının roket motoru Ekim ayında ikinci kez ateşlenecek. Böylece yörüngede tutunması 14 gün daha sürecek ve bilimsel çalışmalar bu aşamadan sonra başlayacak.

Juno’nun ilk olarak araştıracağı konu dev gezegendeki oksijen miktarı ve su oranı olacak. NASA, uzay aracını 2018 yılına kadar görevde tutmaya çalışacak tabi radyasyondan zarar görmezse. 1.1 milyar dolara üretilen Juno, fırlatıldığı 2011 yılından beri uzayda ve güneş enerjisiyle çalışabiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *