» 
»
 

K. Kore Japonya Açıklarına Füze Fırlattı Trump Çıldırdı

Kuzey Kore denemesini yaptığı yeni bir balistik füzeyi Japonya açıklarına ait sulara doğru 40 dakika boyunca 930 kilometre boyunca ilerlediği de Güney Koreli yetkililerce teyit edildi.

Kuzey Kore’nin füzelerinin, Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar yaklaşabildiği konusunda  birçok iddia ortaya atılırken, bahsi geçen uzun menzilli nükleer başlıklı balistik füze testleri yapılmaya başlanmıştı. Güney Kore ordusundan yapılan bir açıklamada, Kuzey Kore tarafından bugün TSİ 02.40’ta yeni bir balistik füze atışı yapıldığı belirtildi. Güney Koreli yetkililer, balistik füzelerin fırlatma işleminin Kuzey Kore'nin Phyongan şehrinden yapıldığını ve bu balistik füze atışı hakkında, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in bilgilendirildiğini aktardılar.

Güney Kore, füzenin TSİ 02.40'ta fırlatıldığını ileri sürerken,  Japonya’dan gelen açıklamalarda ekonomik amaçlı kullanılmayan deniz bölgesine düştüğünü belirtildi.  Japonya 'provokatif' bir eylem olarak nitelendirdiği füze denemesi için bir kınama mesajı yayınlarken, Güney Kore'nin yeni Devlet Başkanı Moon Jae-in ise ülkenin güvenlik birimlerini acil koduyla toplantıya çağırdığı ifade edildi.

Yabancı ajanslardan gelen haberlerde, Kore İşçi Partisi'nin resmi gazetesi olan Rodong Simmun'da Kore Halk Ordusu Stratejik Birlikleri Günü için bir makale yayınlanmış ve bu yazıda, stratejik birliklerin geliştirilen füzelerle yerkürenin her bir noktasındaki hedefleri rahatlıkla vurabileceklerini ifade etmişti.

Yapılan açıklamada, yüz atışın yüzü de başarılı olacak. Zira bu füzeleri hızlı mobil atım mekanizmalarıyla engellemek mümkün değil sözlerine yer vermiş,  son dönemde denemesi yapılan orta menzilli Hwasong-12 ve Pukguksong-2 füzelerinin istenen hedefleri başarıyla imha ettiğini de aktarmıştı.

Kuzey Kore, uluslararası yaptırımlar olmasın karşın, nükleer ve balistik faaliyetlerini artırmaya devam ediyor. Seul ve Tokyo'dan gelen açıklamalarda, son atılan füzenin, yaklaşık 40 dakika boyunca, 930 kilometre yol aldığı ifade edildi.

Konu hakkında çok sert eleştirilerde bulunan Amerkia Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından paylaşımlarda bulunarak, Kıuzey Kore ve Kuzey Kore Lideri hakkında, yapılan balistik füze denemesi ve bunu Japon sularına düşmesiyle ilgili olarak birçok söz sarf etti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *