Kablosuz ağlar hakkında yanlış bilinenleri öğrenmeye ne dersiniz?

Wi-fi hakkında şimdiye kadar doğru sanıdığımız fakat bizi tehlikeye sürükleyen ve hacker'lara hedef olmamızı sağlayan yanlışlar neler? İşte merak edilen tüm bu konular hakkındaki detaylar haberimizin devamında...

Kablosuz ağ itimatlı değildir

başlığın aksine "kablosuz ağlar, kablolu ağlar kadar itimatlı değildir" sözünü söyleyenler haklı olabilirler. pekâlâ kablosuz ağlar kifayet edecek kadar itimatlı mi? yanıt ayarlarınıza ölçü alınarak değişiyor. ortalama bir ev kullanıcısı için itimatlı bir parolaya sahip aes şifrelemeli wpa2 - psk ağı, fazlası ile kafi olacaktır. wi - fi ağlarının çoğu vakit kolayca tahmin edilebilen parolalar sebebi ile kırılmış olduğunu söyleyelim.


Kablolu ağlar daima daha iyidir


kablosuz ağlar, hız hakkında 802.11ac şeklinde standartlar aracılığı ile kablolu ağların hızına çok yaklaştılar. kombine hızları 3.200mbps'ye ulaşan 802.11ac, hız hakkında kablolu ağların avantajlarını ortadan kaldırıyor.

lakin kablosuz ağ, emniyet vede sinyalin ortam cephesinden etkilenmesi hakkında kabloluyu geçemiyor. router'a bedensel erişimi bulunmayan bir bireyin kablolu ağa bağlanma şansı bulunmuyor. buna mukabeleten kablolu bağlantılar, wi - fi kadar genişletilmiş bir alanı bir defada kapsayamıyor.daha çok antenin her vakit daha sağlıklı olduğu, en sürekli duyulan router efsanelerinden. ama bila istisna bütün antenler benzer değildir - daha çok antenleri ne gibi kullandığınız önemlidir. antenlerin dizaynı güçlendirmesi, konumu vede yapı kalitesi, anten sayısından daha önemli faktörlerdir.

Router'ınızın dhcp sunucusunu kısıtlamanız gereklidir


ağınızdaki her cihaz için bir yerel ıp atanır. bu atama, router'ınızın dhcp (dynamic host control protocol) sunucusu cephesinden gerçekleştirilir. ağınızda kullanılabilecek ıp sayısını kısıtlamanın ise yetkisiz cihazların girişini engelleyeceği düşünülür.

bir farklı hatalı düşünce, dhcp'yi kapatıp ıp'leri her cihaz için kendiniz atadığınızda, ağınıza başkasının giremeyeceğidir. bu seyrin hiç işe yaramayacağını söylemiyoruz, ama dhcp'yi kapatmak kesin bir çözüm de sağlamaz.
örneğin bir hacker, ağınıza önceden erişim sağlamışsa, bir ıp tarayıcısı la beraber ıp aralığını bulabilir. yada atadığınız ıp'leri bularak buna uyumlu adresler oluşturabilir vede ağınıza bütün erişim sağlayabilir.


Ssıd'yi gizlemek sizi hacker'lara görünmez yapar


her kablosuz ağ, kendisini tanımlayan bir ssıd (service set ıdentifier) kimliğine sahiptir. çoğu kullanıcı, bu bilgiyi yayınlama işlevini kapatmanın sizi hacker'lara karşı görünmez kılacağına inanır. lakin bu doğru değildir.
ssıd'yi gizlediğinizde O'nu çoğu kullanıcı göremeyecek olsa eğer da, windows 7'li bilgisayarlar ssıd'siz cihazları bile görür - isimleriyle tanımlayamasa da, varlığının farkına varabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *