» 
»
 

Kabuğu benekli muz tüketmek daha sağlıklı!

Vücuda sağladığı pek çok yarar ile birlikte özellikle vitamin-mineral desteği sağlayan muzu, benekli olarak tüketilmesi gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, kabuğu benekli muzların antioksidan etkisi yarattığını söylüyor.

Her yaş grubu tarafından oldukça sevilen, ishale iyi geldiği ile bilinen muzun vücuda sağladığı pek çok yarar vardır. Tam bir potasyum deposu olan muz, kalp ritimlerini düzenler, kemik yapısını güçlendirir, tansiyonu düşürür ve kas güçsüzlüğünü azaltır. Sağlam bir vücuda sahip olabilmek için sadece kasiyuma ihtiyaç yoktur. Bunun yanında en önemli olanı potasyumdur.

Muzun da potasyun zengini bir meyve olması kemikleri güçlendirir. Öte yandan muz, ptikolojik olarak da insana destek sağlar. Sabah aç karna acele çıkacak ve kahvaltı yapmaya zamanınız yo ise, bir adet küçük boy muz tüketmek sizi daha keyifli yapacaktır. Ayrıca ara öğün olarak da gün içerisinde sabah kahvaltısından sonra ya da öğle yemeğinin ardından tüketilen muz, hem stressiz hem de sakin bir gün geçirmenize sebep olacaktır.

Fif açısından da oldukça zengin olan muz, bağırsak fonsiyonları da dengeler. Halk arasında ishale iyi geldiği bilinen muz, kabızlığa da ishale de iyi gelmektedir. Yani bağırsağın probiyotik gücünü artırır ve bağışıklık sistemine destek olur. Muzun benekli olanının tüketilmesi gerektiğini belirten Gebze Medical Park Hastanesinden Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, benekli ve yumuşak olan muzların tercih edilmemesinin yanlış olduğunu, muz kabuğunda ne kadar benek varsa muzda o kadar antioksidan ve antikanserojen madde olduğuna işaret edildiğini bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *