» 
»
 

Kabuğuyla yenilen o besinler kanserden koruyor!

Uzman diyetisyenler, kabukları ile birlikte tüketilen bazı yiyeceklerin hem daha vitaminli olduğunu hem de kanser riskini azalttığını belirtti. İşte o besinler...

Uzman Diyetisyenler, bazı meyve ve sebzelerin kabuklarıyla birlikte tüketilmesinin daha fazla vitamin alınmasına yardımcı olduğunun altını çizerek, kabuklarıyla tüketilen besinlerin hem enerji düzeyini artırdığını hem de kanserle mücadelede etkili olduklarını ifade ediyor. Saçlı yüzeyi bulunan kivi, antioksidan bakımından oldukça zengindir. Anti inflamatuar, anti kanser ve anti alerjik özelliği vardır. Kabuğuyla tüketildiğinde, kabuksuz halinden üç kat daha fazla antioksidan içerir.

Yapılan araştırmalara göre muz kabuğu, lutein antioksidanı içerdiğinden dolayı göz hücrelerini zararlı ışığa karşı koruyor. Depresyonu azaltıyor. Ananasın dışındaki sert ve çekirdekli kısmı Lif ve C vitamini içeriyor. Bunun yanı sıra esas faydası bromelain adlı emzimden gelir. Bu enzim ölü dokuları sindirim sisteminde hızlıca parçalar ve mideyi korur.

Sarımsağın kabuğu da oldukça faydalı. Kabuğundaki 6 farklı antioksidan bileşik, kalbi koruyor. Portakal ve mandalinanın içerisindeki beyaz zar yüksek dopektin içeriyor. Pektin, diyet lifinin bileşenidir ve kolestrolü düşürür. Bağırsaklardaki bakterilerin kolonize olmasına yardımcı olur. Kabuğuyla tüketilmesi gereken bal kabağı, kalp hastalığı ve kansere karşı koruyucudur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *