» 
 

Kadın istihdamına yönelik pek çok devlet desteği geliyor

Yeni hükümet programında da yer alan ve Ak Parti hükümetleri dönemlerinde oldukça fazla önem verilerek pek kadının çoklarının kendi işinin sahibi olmasına fırsat sağlanan desteklere yenilere ekleniyor. Kadın istihdamına yönelik hangi destekler var?

Kadın girişimcilerin desteklenmesi ile ilgili uzun yıllardır hibe ve kredi desteği sağlayan devlet yeni hükümet programında da pek çok yeni desteğe yer verdi. Gündeme getirilen kadın istihdamına yönelik destekler arasında en dikkat çeken ise “Kadın Girişimcilik Programı” oldu.

65. Hükümet programı dâhilinde hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeler içinde kadın, çocuk, engelli ve yaşlıları ilgilendiren başlıklar bulunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesi planlanan program çerçevesinde sağlanacak teşviklerin devamlılığı ve uygulanması sağlanarak kadın istihdamının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Özellikle ilk kez işe girecek kadınlar için pozitif ayrımcılık öngören tedbirlerin alınması, kız çocukların eğitim hayatına devam etmelerini sağlayabilmek için ek teşviklerin hayata geçirilmesi gibi pek çok mekanizmanın çalıştırılabilmesi için mevzuatın yeniden gözden geçirilmesi planlanıyor.

Aile Bilgi Sistemi
Pek çok birimin birbirinden bağımsız olarak sağladığı desteklerin tek bir merkez üzerinden takip edilebilmesini ve bu sayede çıkarılacak sosyal risk haritasına göre koordinasyon içinde sosyal hizmet ve yardımların sunulmasını sağlamak amacıyla “Aile Bilgi Sistemi” kurulacak, ailenin durumu, büyüklüğü, ihtiyaçları, eğitimi gibi pek çok konuda bütünleşik yardım yapılabilmesi amacıyla “Sosyal Yardım Kanunu” çıkarılacak.

Kadınların iş hayatına girmesinde önlerine çıkan en büyük engellerden biri olan çocukların bakım durumunu da hükümet, kolay erişilebilir ve hem hesaplı hem kaliteli kreşler ile çözmeyi planlıyor. Ayrıca maddi durumu yetersiz ailelerin internetten faydalanabilmeleri için de erişim sağlanması planlanıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *