» 
»
 

Kadın milletvekili uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü

Ülkesinin Avrupa Birliğinde kalmasına yönelik girişimleriyle bilinen kadın milletvekili Jo Cox uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

İngiltere’de işçi partili kadın milletvekili Jo Cox seçim bölgesinde uğradığı silahlı saldırı sonrasında hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamadı. Birstall Yorkshire’de toplantıya katılmak için yola çıkan kadın milletvekili yolda bir kişinin saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Karadan ve havadan polisler tarafından korunan Cox, bütün bunlara rağmen kurşunların hedefi olmaktan kurtulamadı. Akıllara polisin de işin içinde olduğu soruları geldi. Şehir polisinin yaptığı açıklama yetersiz ve olaya ilişkin bilgi vermekten uzak bulundu. Görgü tanığının yaptığı açıklamada saldırganın orta yaşlarda bir erkek olduğu ve iki el hızlı bir şekilde ateş ettiği bilgisine ulaşıldı.

Cox’un yürüttüğü Avrupa birliği kampanyası belirli süreliğine askıya alındı. Buna ek olarak İngiltere başkanı David Cameron Cebelitarık boğazında yürüttüğü çalışmayı askıya aldığını açıkladı.

Cox 23 Haziran'da yapılacak Avrupa birliği referandumunda ülkenini birlik ve beraberlik içinde kalmasına yönelik kapsamlı bir kampanya yürütüyordu. Geçtiğimiz günlerde İşci partisi liderini eleştirmekle gündeme gelmiş ve uzun süre bu konu konuşulmuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *