» 
»
 

Kadınlar makyaj yapan hemcinslerini kıskanıyor!

İskoçya'da yapılan bir araştırma sonucunda erkeklerin makyaj yapan kadınları havalı bulduğu, kadınların ise baskın bir karakter ve hafifmeşrep olarak görmeye meyilli olduğu ortaya çıktı.

Makyaj bazı kadınlar için vazgeçilmez bazıları içinse gereksiz bir işlem. Ancak yapılan bir araştırmanın sonuçları fikirlerinizi değiştirebilecek cinsten. Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, İskoçya'da yapılan bir araştırma sonuçlarını açıkladı. İki deneyin yapıldığı araştırmada erkeklerin makyajlı kadınları daha havalı gördüğü, kadınların ise hemcinslerinin ise makyajlı kadınları baskın karakter ve hafifmeşrep olarak görmeye meyilli oldukları ortaya çıktı.

İlk deneyde kadın yüzlerine bilgisayar programı vasıtasıyla standart bir makyaj uygulanırken, kadın ve erkek katılımcılardan oluşan bir grubun makyajlı yüzleri çekicilik, havalı olma ve baskınlık yönlerinden derecelendirmeleri istendi. Hem kadınlar hem de erkekler makyajlı yüzleri daha estetik ve çekici bulurken, baskın karakter derecelendirmesinde kadınlar daha fazla hemfikir oldu. Makyajlı yüze sahip kadınların daha havalı olduğunu düşünenler ise sadece erkek katılımcılardı.

İkinci deney ise kıskançlık nedeniyle kadın katılımcıların makyajlı kadınları baskın karakter olarak görüp görmediklerini belirlemek üzerine yapıldı. Bunun sonucunda ise kadınların makyajlı hemcinslerini kıskandıkları için baskın karakter gördükleri belirlendi. Hatta araştırmada kadın katılımcıların, makyajlı kadınları erkekler için daha cazibeli ve daha hafifmeşrep buldukları sonucu da ortaya çıktı. Makyajlı kadınlar daha çok rakip gibi algılanırken makyaj nedeniyle hemcinslerini mesafe koyarak değerlendirdiğini belirten Başkak, bunu bir çeşit teyakkuz olarak nitelendirdi ve erkekler söz konusu olduğunda makyajlı kadınları olumsuz bir alana ittiklerini kaydetti. Yani kadınlar makyajlı hemcinslerini kıskançlık duygularıyla ele alıyor ve ona göre kategorize ediyor.

İŞ YAŞAMINDA MAKYAJ NASIL OLMALI?
Yapılan bu araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Psikolog Başkak, kadınların kirpiklerine sürdükleri maskara, yüzlerine kapatıcı ya da allık sürmelerinin görünüşlerinden duydukları memnuniyeti artırdığını ve aynı zamanda bir kadının kişiliğiyle ilgili başkalarının algısını da değiştirebildiğini kaydetti. Güzel görünmek veya kusurları gizlemek için yapılan makyajın kusura dönüşebileceğini belirten Başkak, kişilerin sosyal konumlarının kıyafetlerini belirlediği gibi makyajını da belirlemesi gerektiğini ifade etti. İş görüşmeleri için başvuran kadınların çok makyajlı ya da az makyajlı olmasının onun lehine ya da aleyhine işleyebileceğini belirten Başkak, alt pozisyon bir iş için daha hafif rimel, terfi etmek isteyen ya da bir pozisyon için uygun olduğunu kanıtlamak isteyen bir kadının ise daha canlı bir ruj sürmesinin, daha belirgin göz makyajı yapmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

Kadınların kişilikleri dış görünüşünden ibaret değil diyen Başkak, yine de kadının dış görünüşünün onların yetenekli, baskın, çekici ve hafifmeşrep olarak algılanmalarına neden olabileceğini, iş dünyasında uzun vadeli başarı istendiğinde ise yetenek, zeka ve tecrübenin kusursuz göz makyajından ve ışıltılı ruj sürmekten önemli olduğunu vurguladı.

YERİNE GÖRE MAKYAJ ÖNEMLİ
Hafif ve doğal renklerle yapılan günlük bir makyaj ile canlı ve belirgin bir makyaj arasında ciddi farklar bulunduğunu belirten Psikolog Mehmet Başkak, öne çıkarılmak istenen ne ise ona göre tamamlayıcı kıyafetler ve saç stilinin amaca ulaşmakta işi kolaylaştırdığını kaydetti. Yapılan makyaja göre algının değişeceğini belirten Başkak, bu durumu lehimize kullanmak gerektiğini belirterek "Burada bahsi geçen araştırmanın da ortaya koyduğu gibi makyajı gerektiği zaman silmeyi ya da daha az yapmayı bilmek de aynı derecede önemlidir.” ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *