» 
»
 

Kadınlarda göz kuruluğuna dikkat!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, göz kuruluğunun belirtileri arasında gözde yanma, batma, bazen refleks olarak sulanma, ani batma hislerinin oluşması, akşam geç saatlerde bulanıklık ve gözlerde yorgunluk hissinin olduğunu belirtti!

Teknolojinin gelişme ile birlikte yoğun teknolojik cihaz kullanımı sonucu normale göre çok daha erken yaşlarda göz kuruluğu rahatsızlığının genelde 40 yaşın üstündeki kadınlarda görüldüğünü belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, göz kuruluğu ile ilgili faydalı bilgiler verdi. Rahatsızlığın, hava kirliliğinin yüksek olduğu şehirlerde ve klimalı ortamlarda yüksek oranlarda görüldüğünü belirten Atabay, uykusuzluk, sigara kullanımı, göz ameliyatları gibi durumların ise göz kuruluğunu tetiklediğini söyledi.

Göz kuruluğunun belirtileri hakkında ise yanma, bazen refleks olarak sulanma, ani batma hislerinin oluşması ve akşam geç saatlerde bulanıklık veya gözlerde yorgun hissinin olduğunu belirten Atabay, sosyal medyada 3 saatten fazla geçirilen zamanda göz kuruluğuna davet çıkarıldığını ifade etti.

Kontakt lens kullanımının düzensiz ve doktor kontrolü dışında kullanımı durumunda göz kuruluğunun çok erken yaşlarda olabileceğini söyledi. Göz kuruluğunun diğer belirtileri arasında ise ağlama gibi durumlarda gözden yaş gelmemesinin de altını çizen Atabay “Normalde farkında olmadan sürekli gözyaşı üretilir ve bu gözyaşı tabakası gözün ön kısmında nemli bir ortam oluşturarak gözlerin sağlıklı olmasını ve sağlıklı görmemizi sağlar” diye ifade etti. Görmede bulanıklık, yanma, batma, ağrı gibi rahatsız edici problemler belirtilerinin en başında yer almaktadır. Ayrıca göz kapağı enfeksiyonları gibi rahatsızlıkların da bir diğer göz kuruluğunun sebebi olduğunu belirten Op. Dr. Atabay romatizmal hastalıkların varlığında ise ciddi sorunlara yol açan göz kuruluğu ile karşı karşıya kalınabileceğini de belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *