» 
»
 

Kafeinin bağımlılık yapması ile ilgili doğru bilinen yanlış

Kafein bağımlılık yapıyor mu? Sorusunu yanıtlayan Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, bilinenin aksine kafeinin önerilen miktarda tüketilmesi halinde fayda sağladığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'ne göre içeceklerle tüketilen günlük kafein alımı madde bağımlılığıyla karşılaştırmamalı. Bu açıklamayı destekleyen uzmanlara göre de gün içerisinde tükettiğimiz içeceklerdeki kafein oranının bağımlılık yapmamakta.

Öte yandan bilinenin aksine önerilen miktarlarda tüketilen kafeinli içeceklerin vücuda fayda sağladığını belirtilen uzmanlar kafein kalori yakmaya bile yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Kafein içeren gıda ve içeceklerin bağımlılık yapıp yapmadığının tartışmaya açık bir konu olduğunun altını çizen Dyt. Salman, kafeinin hafif bir uyarıcı olarak kabul edilebileceğini vurguladı. Salman, kafeinli içecek veya gıda tüketen kişilerde bunun bağımlılık yapmasının alınan miktar ve vücut ağırlığı, fiziksel faktör, düzenli kullanım aralığı bağlı olarak farklılık gösterebileceğini belirtti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *