» 
»
 

Kahraman polis, kendi hayatını hiçe sayarak binlerce kişiyi kurtardı

Adana'da bomba imha uzmanı olarak görev yapan polis memuru, dikkati sayesinde bomba yüklü aracı patlatmaya götüren teröristi vurularak öldürdü. Sonrasında da 3 banyo sobası içindeki 150 kilo fabrikasyon patlayıcıyı hayatını hiçe sayarak etkisiz gale getirdi.

24 Kasım 2016 günü yaşanan bombalı saldırı neticesinde 2 sivil görevli şehit olurken 33 kişi yaralanmış, 64 araç kullanılamaz hale gelmişti. Saldırının ardından alarma geçen Adana Emniyeti şehrin dört bir tarafında zanlı ve zanlıları yakalamak için çalışma başlattı.

Bu çalışmalar kapsamında emniyet başka bir bomba yüklü aracın Adana Emniyet Müdürlüğü binasına saldırı yapılacağı ihbarını aldı. İhbar üzerine genişletilen çalışmalarda bomba yüklü aracın satın alındığı bilgisinden yola çıkarak, aynı yöntemle satın alınan hafif ticari aracın bilgilerine ulaştı.

Hafif ticari otomobilin en son Sarıhamzalı Mahallesi'nde görüldüğü bilgisi üzerine bölgeye operasyon düzenlendi. Seyir halindeki araca ulaşan güvenlik güçleri, dur ihtarında bulundu. Ancak terörist durmak yerine elini cebine atarak bombayı patlatmak isterken araca yaklaşan polis memuru, teröriste ateş açıp etkisiz hale getirerek olası bir facianın önüne geçti.

"Polis ölüme meydan okuyarak 150 kilo bombayı etkisiz hale getirdi"

Polis hemen bomba yüklü aracın etrafındaki herkesi uzaklaştırdı. Olay yerine yaklaşık 15-20 metre yakınına kimse yaklaştırılmadı. Bomba yüklü aracın yakınındaki bütün evler de boşaltıldı. Olay yeri inceleme ekipleri ve bomba imha uzmanları ise olay yerine gelerek çalışma başlattı. Polis, bombayı patlatarak etkisiz hale getirmek yerine canı pahasına patlatmadan etkisiz hale getirmeyi seçti. 3 banyo sobası içine konmuş A4 ve C4 plastik bombadan daha etkili İstanbul Beşiktaş stadındaki saldırıda kullanılan fabrikasyon olan 150 kiloluk bomba kahraman polisler tarafından etkisiz hale getirildi.

"Bombanın üzerindeki parmak izinden zanlıya ulaşıldı"

Polislerin canı pahasına bombayı patlatmadan etkisiz hale getirdikten sonra olay yeri inceleme ekipleri bomba üzerinde parmak izi çalışması yaptı. Yapılan bu çalışmada alınan parmak izleri eşleştirmesi yapıldı. Bu eşleştirmede bombanın üzerinde Mehmet Emin V.'nin parmak izi olduğu anlaşıldı. Polis, hemen zanlıyı bulmak için çalışma başlattı. Yapılan çalışmada zanlının valilik saldırısının planlayıcısı olduğu, aynı zamanda bomba yüklü aracı valiliğe koyan ve etkisiz hale getirilen bombacıyı Adana'ya getirdiği belirlendi. Zanlı, Mardin'de polis tarafından yakalandı. Şahıs, Adana emniyetine getirilerek uzun süre sorgulandıktan sonra adliyeye sevk edildi. Zanlı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Polisin canını ortaya koyarak bombayı patlatmayıp etkisiz hale getirmesiyle 2 şehidin 33 yaralanın kanı yerde kalmadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *