» 
»
 

Kahvaltıda mutlaka bunu tüketin!

Hava sıcaklıkların düşmesi ile birlikte bu mevsimlerde grip herkesin kapısını çalmaya başladı. Bu nedenle de hastalıklara karşı vücudun direnç kazanması için beslenme ve özellikle kahvaltı büyük önem taşıyor. Peki kahvaltıda neler yenmeli? Uzman Diyetisten Pınar Kural Enç'ten açıklamalar haber detaylarında...

Havaların bir sıcak bir soğuk olmasından dolayı bağışıklık sistemi zayıf olan vücutlar çok kolay bir şekilde gribe yakalanabiliyor. Hastalıklara yakalanmamak için ise güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekiyor. Çünkü bağışıklık sistemi, vücutta enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara neden olan bakteri, virüs ve parazit gibi mikroorganizmalara karşı vücuda kalkan oluyor. Mevsimsel grip ve soğuk algınlıklarından korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç vardır. Enfeksiyonlara karşı vücudun savaş halinde olması için bağışıklık sistemini güçlü tutmak kişinin kendi elindedir. Bu mevsimlerde en çok yaygın olan gribal enfeksiyonlar için aşı ve ilaç gibi yöntemler ile korunmadan önce doğal bir şekilde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gerekiyor. Bunun için birincil kural ise sağlıklı beslenmektir.

Uzman Diyetisten Pınar Enç, vücut direncinin nasıl artılıcağı hususunda açıklamalarda bulundu. Günlük alınan besinler pekçok besin öğesi içermekte ancak hepsini içermemektedir. Tek tip beslenme şekli bir çok besin öğresinden mahrum kalmak anlamına gelir. Bu nedenle de güçlü ve kaliteli bir şekilde beslenmek gerekir. Et, süt, sebze ve meyve, tahıllar, yağlı tohumlar günlük beslenmee dengeli olarak yer almalıdır.

ozunu kaçırmadan yeterli olarak her türlü besin grubundan yararlanmak gerekir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak şarttır. Kahvaltıda neler yenmeli? Sorusunu yanıtlandıran Enç, kahvaltıda mutlaka organik bal, C vitamini içeren yeşil çay veya ıhlamur, adaçayı, bir parça badem ya da ceviz, süt, yumurta, peynir, tam buğday ekmeği ve organik domates, salatalık, maydanoz mümkün oldukça tüketilmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *