» 
»
 

Kalitesiz güneş gözlükleri katarakta sebep oluyor

Yaz mevsiminin gelmesi ile yüzünü gösteren güneşin vücudumuza verdiği yararın yanı sıra bir o kadarda zarar veriyor. Kalitesiz gözlüklerin, UV ışınlarına karşı gözü koruyamadığını belirten uzmanlar, bu gözlüklerin katarakt oluşmasına sebep olduğunu açıkladı.

Ultraviyole adı ile bildiğimiz mor ötesi ışıkların göz için son derece zararlı olduğunun altını çizen Op. Dr. İrfan Kayurtar, güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi olmayan gözlüklerin gözü korumadığını ve gözün karanlık ortamda daha çok büyüdüğünü yani gözü daha çok ışık aldığını belirtti. Bahsi geçen kalitesiz gözlükler kullanıldığı takdirde göze daha kolay ışık ulaştığını vurgulayan doktor Kayurtar, gözde bulunan önemli bir merceğe zarar verdiğini açıkladı.

Göz içerisinde bulunan doğal mercek inceldiği zaman kataraktın oluştuğunu ifade eden Operatör Doktor İrfan Kayurtar, güneş gözlüklerinin moda amacı ile almak yerine göz sağlığı için çok önemli bir aksesuar olduğu düşünülerek alınması gerektiğini belirtti.

Katarakt oluşumu başlayan gözlerde hastalığın ilerlemesinin durdurulmasının mümkün olmadığını ve tek tedavinin ameliyat olduğunun altını çizen uzman doktor, özellikle yazın, beyaz zemin ve parlak yüzeylerden yansıyan zararlı ışığın daha çok olduğu dönemlerde, güneş ışığı ve zararlı UV ışığından korunmak için polarize filtresi bulunan ve ultraviyole ışınlarını bloke eden, sağlıklı güneş gözlüklerini kullanmak gerektiğini ifade etti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *