Kalp hastalığını tetikleyen hatalı gen bilim adamlarınca onarıldı

Son dönemlerde sıkça duyulan ve genç sporcuların ani ölümlerine neden olan kalp hastalığını tetikleyen gen başarıyla onarıldı.

ABD'de bilim adamları yaptıkları bir araştırma sonucunda kalp hastalığını tetikleyen hatalı geni onarmayı başardı. Genç sporcuların ani ölümlerine neden  olan ve kalp hastalığını tetikleyen hatalı genlerin düzeltilerek mutasyon riskinin ortadan kalktığı belirtildi.
İnsan embriyolarını genetik olarak ilk kez başarılı bir şekilde değiştirdiklerini duyuran ABD'li bilim adamları, sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırma hakkında bilgi verdi. Amerikalı, Çinli ve Güney Koreli bilim adamlarından oluşan Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi liderliğindeki araştırmada ani ölümlere neden olan bir kalp hastalığını tetikleyen genlerin başarıyla ilk defa onarıldığı bildirildi.

Araştırma sonuçları büyük buluş olarak nitelendirilirken, insanların genetik modifikasyonuyla ilgili etik ve yasal bir tartışma ihtiyacı olduğu da gündeme geldi. Araştırma komitesinde eş başkan Richard Hynes, gen düzenlemesinin yapılmaması gerektiğinin geçmişte konuşulduğunu çünkü bunun güvenle yapılamadığını belirterek artık daha güvenli bir şekilde yapılmasının mümkün olduğunu ifade etti. Hynes, teknik engellemenin ortadan kalkması sonrasında toplumsal meselelerin tartışılması zamanının geldiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *