» 
»
 

Kalp sağlığı için 8 altın tavsiye

Hem dünyada hem de Türkiye'de ölüm nedenlerinin başında gelen kalp ve damar sağlığınızı korumak için neler yapmalısınız? Kalp hastalıklarını tetikleyen nedenler nelerdir? İşte kalp sağlığı ile ilgili tüm detaylar...

Orta ve ileri yaş gruplarında en başta gelen ölüm nedenleri arasında yer alan kalp ve damar hastalıkları, günümüzde küresel ölüm nedenlerinin yüzde 30'unu oluştururken, 2030 yılına kadar sayının 22.2 milyona ulaşması bekleniyor. Okan Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, kalp sağlığına ilişkin bilgiler verdi.

Bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 50'sinin kalp ve damar hastalıkları nedeniyle gerçekleştiğini belirten Korkmaz, ülkemizde her yıl yaklaşık 250-300 bin yeni koroner arter hastasının olduğunun tahmin edildiğini belirtti. Stres, kötü beslenme, obezite ve şeker hastalığının  yanı sıra yaygınlaşan sigara kullanımının kalp ve damar sağlığı açısından büyük risk oluşturduğunu kaydeden Korkmaz, sonuç olarak kalp-damar hastalıklarından ölüm sıklığının her geçen gün arttığı bilgisini paylaştı.

Türkiye Genelinde 300 Kalp-Damar Cerrahisi Merkezi Var
Üstün standartlarda hizmetin sunulduğu 300 civarında kalp-damar cerrahisi merkezinin ülkemizde bulunduğunu belirten Doç. Dr. Korkmaz, İngiltere'de 1-1,5 milyon kişiye 1 merkez düşerken Türkiye'de 250-300 bin kişiye bir merkez düştüğünü kaydetti. Her yıl eklenen 200-300 bin yeni koroner hastası eklenmesi nedeniyle sayının yüksek olmadığını belirten Korkmaz, bu rakamların aşağı çekilmesi için eğitici ve koruyucu hekimlik önlemlerinin artırılması gerektiğini ifade etti.

SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN NELER YAPILMALI?
Kalp sağlığını korumanın uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak için büyük önem taşıdığını belirten Korkmaz, yaşam tarzında yapılacak bir takım değişiklikler ile bunu sağlamanın mümkün olabileceğini kaydetti. Peki kalp sağlığı için neler yapılmalı?

1- Öncelikle kalp sağlığını korumada beslenme çok önemli bir faktör. Yeme alışkanlıklarında yapılacak bazı değişiklikler ile kalp sağlığınızı korumanız mümkün. Kalp ve damar sağlığı için yenmesi gerekenler doymuş yağdan fakir, tekli doymamış yağdan, liften, antioksidandan zengin besinler olmalı. Kanda pıhtı oluşumunu azaltan omega 3 yağ asitleri içeren besinler aynı zamanda damar sertleşmesinin de engeller. Balık tüketimi sayesinde kalp damar hastalıkları sonucu ölüm oranında azalma görülür. İşlenmiş gıdalardan ve trans yağlardan uzak dururken, günlük tuz miktarı da 5 gramı geçmemeli.

2- Koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği ve inme riski oluşturan yüksek tansiyona yol açan nedenlerin başında fazla kilolar gelmektedir. Bel çevrenizin erkekler için 94 cm, kadınlarda ise 80 cm ve altında olması idealdir. Kalp ve damar sağlığınızı korumak için fazla kilo almayın.

3- Gelişen teknolojiyle birlikte insanların daha az hareketle daha çok iş yapmaya başlaması aslında sağlık açısından çok da olumlu sonuçlar ortaya çıkarmıyor. Fiziksel aktivite azlığı ve fizik kondisyon yetersizliği kalp ve damar hastalıklarının meydana gelmesinde önemli bir faktör. Mümkün olduğunca asansör yerine merdiven kullanarak, araba yerine yakın yerlere yürüyerek gitmek ve haftada 3 gün 30'ar dakika egzersiz yapmak kalp damar sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

4- Kalp damar hastalıkları riskini artıran nedenler arasında stres, öfke ve depresyon da yer almaktadır. Sizi sıkıntıya sokan nedenleri irdeleyerek ortadan kaldırmaya çalışmak, eğer yapamıyorsak bir uzmandan bu konuda yardım almak faydalı olacaktır. Rahatlama teknikleri ve psikoterapi ile stresinizi azaltabilir, iç huzur ve aile ortamındaki mutluluk ile kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5- Önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan sigara kullanımı, kalp damarlarının tıkanmasına neden olarak kalp krizine sebebiyet verebilmektedir. Kalp krizi geçirmiş kişilerin sigaraya devam etmesi yeniden kalp krizi geçirme riskini, koroner by-pass sonrasında sigara ise ölüm oranını artırmaktadır.

6- Kan şekerinin iyi kontrol altına alınmaması kalp damar sağlığı açısından risk oluşturabilir. Kan şekerini kontrol altına alabilmek için ise sağlıklı beslenmeli ve ideal kilonuza ulaşmalısınız. Bunun için de egzersiz önerilir.

7- Hipertansiyon kalp damar hastalıklarının diğer bir risk faktörünü oluşturur. Bu nedenle tuz kullanımını 5 gram ile sınırlandırarak, ideal kilonuzu koruyarak, fiziksel aktivitelerinizi artırıp sigaradan uzak durarak tansiyonunuzu kontrol altına tutabilirsiniz.

8- Kalp kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız. Tedavi edilmesi mümkün hastalıklarda erken teşhisin büyük rol oynadığını bilin ve düzenli testler yaptırarak hastalıklar ciddi boyutlara ulaşmadan tespit edilmesini sağlayın.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *