» 
»
 

Kalp ve damar sağlığı için 10 altın öneri

Kalp ve damar hastalıklarında sağlıksız beslenme, hareketsizlik, stres ve çevresel faktörler risk faktörleri arasında yer alıyor. Kalbe zarar veren bazı alışkanlıklardan uzak durarak dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan bu hastalıklardan korunabilirsiniz.

Tanı ve tedavi yöntemlerinin teknoloji ile birlikte kolaylaşması, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı ölüm oranlarını azalttı ve insanların ortalama yaşam süreleri uzadı. Kalbi koruyan bazı önerilerde bulunan Memorial  Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji-Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, söz konusu ortalama ömür süresinin uzamasındaki etkenleri açıkladı. Özler, 1920-1940 yılları arasında alınan önlemlerin ömrün uzamasında etkili olduğunu, ancak bu dönemde yaşayan insanların organik gıda tükettiklerini, yürüyerek ulaşımı sağladıklarını, stres düzeylerinin de düşük olduğunu belirtti. Bugün ise artan hava kirliliği ile birlikte organik gıdanın bulunamadığını, hareketsiz yaşamın hakim olduğunu, fast food ve sigara alışkanlıklarının arttığını belirten Özler, stresle beraber bu etkenlerin kalp damar hastalıklarına yol açtığını ifade etti.

Günümüzde kalp damar hastalıklarına yakalanma yaşının düştüğünü, koroner arter hastalığı nedeniyle stent takma ve by pass ameliyatı sayısının ise arttığını kaydeden Prof. Dr. Özler, hedefin tedavisinden önce önlenmesi olduğunu vurguladı. Bu nedenle kalp sağlığı için önerilerde bulunan Özler, öncelikle ebeveynlerin çocuklarına ilkokul çağından itibaren beslenme ve spor konularında  rol model olmalarını, bu eğitimlerin okullarda da verilmesi gerektiğini belirtti.

Yüksek kalp riski bulunan ailelerde çocukların küçük yaşlardan itibaren koruma altına alınması gerektiğini ifade eden Özler, hareketsiz yaşamdan uzaklaşılması önerisinde bulundu. "Günde 5 bin adım paslanmamak, 7 bin 500 adım yağlanmamak, 10 bin adım ise yaşlanmamak için atılmalıdır." diyen Özler, bunları yaparken egzozdan uzak kalmayı, oksijen barındıran park ve bahçeleri tercih etmeyi önerdi. Kalp ve damar sağlığı için diğer faktörleri ise şöyle sıraladı:

Sigara, pipo, puro, nargile gibi tüm tütün ve tütün mamulleri kalp için zararlıdır. Mümkünse içilen ortamlardan bile uzak durulmalıdır. Yiyecekler olabildiğince organik olanlardan seçilmelidir, mevsimi dışında tüketilmemelidir. Kişi şeker ve tuzu hayatından çıkarıp kalbine en güzel hediyeyi vermelidir. Kilo sorunu olan bireyler mutlaka diyet ve spor ile gerekli önlemleri almalıdır. Eğer varsa insülin direnci ile mücadele edilmeli ya da diyabet hastalığı gelişmişse gerekli diyet ve ilaç kullanımına dikkat edilmelidir.

Yüksek tansiyon problemi varsa, düzenli ilaç kullanılarak tansiyonun dengede tutulmalıdır. Stresi yok etmek mümkün değildir. Bu nedenle stresle baş etmenin yolları öğrenilerek damar sağlığı korunabilir. Kişinin genetiğinde kalp ve damar hastalığı riski varsa önlemler çocukluk çağından itibaren başlamalıdır Kilo, diyabet veya yüksek tansiyon problemi varsa, kişi sigara kullanıyorsa 30, kullanmıyorsa 40 yaşından itibaren rutin kontrollerine başlamalı ve düzenli devam etmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *