» 
»
 

Kalp yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

Birçok kişinin belirtilere rağmen dikkate almadığı, bir süre sonra kişiyi günlük hayatından alıkoyacak hale gelebilen kalp yetmezliğinin belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir? Ayrıntılar haberimizde…

Günümüzde çağın hastalığı haline gelen kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı, kalp krizi, kalpte doğum defekti veya kan pompalama kasını olumsuz yönde etkileyen geçirilmiş bir hastalık gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Uzm. Dr. Ruken Hanavdeloğulları bu rahatsızlığın birçok belirtisi olduğunun altını çizerek, bunlardan en önemli olanının nefes darlığı olduğunu kaydetti.  Bilhassa aktivite sonrasında artış gösteren nefes darlığı ilerleyen süreçte dinlenirken, yatarken veya uyurken de görülmeye başlayabilir. Bunu sebebi ise kalbin akciğerlerden gelen kan akışına ayak uyduramamasıdır.

Diğer belirtiler arasında ise yorgunluk, nedensiz kafa karışıklığı ve halsizlik hissi, nedensiz öksürme ve hapşırma, şişkinlik ve kilo alımı, kalp çarpıntıları bulunmaktadır. Bu belirtiler karşısında yapılası gerekenler konusunda da açıklamalarda bulunan Hanavdeloğulları, öncelikler bir hekime başvurarak onun önerileri doğrultusunda kişinin hayatını yeniden düzenlemesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan ilaç ve daha ileri tedavi yöntemlerine de gerek duyulabileceğini kaydeden uzmanımız, beslenme uzmanı ile görüşerek sodyum içeriği düşük bir diyet programı uygulanması gerektiğini, kalbi yormayacak aktiviteler tercih edilmesi gerektiğini, stres ve kafeinli içeceklerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi…

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *