» 
 

Kamu çalışanları 1 Nisan itibariyle otomatik BES'li oluyor

Otomatik bireysel emeklilik sistemi uygulaması 45 yaş altı kamu personeli ile 250-1000 arası çalışanı bulunan özel sektör için 1 Nisan 2017 itibariyle başlatılacak.

Tasarrufların artırılması ve BES'in kapsamının genişletilerek tabana yayınlamsı amacıyla kademeli olarak 1 Ocak'tan itibaren başlatılan otomatik BES 1 Nisan itibariyle kamu personeli ve 250-1000 arası çalışanı bulunan özel sektör firmalarında başlatılıyor. Uygulama ise yaklaşık 2,5 milyon memur ve 1.5 milyon özel sektör çalışanının BES'li olması bekleniyor. 100 ile 250 arası çalışanı bulunan özel sektör ise 1 Temmuz 2017'de sisteme dahil olacak ve bu şekilde 1,5 milyon çalışanın daha sisteme katılımı bekleniyor.

Sisteme dahil edilecek olan 4 milyona yakın kişinin prime esas kazancından yüzde 3 BES kesintisi yapılacak. Kamu kurumları ve özel sektör firmaları hazinenin yetkilendirdiği 19 emeklilik şirketi arasından istediğiyle anlaşma yapabilecek. Mahalli idareler ve KİT'ler ile 5-10 çalışanı bulunan özel sektörün BES'e katılım tarihi ise 1 Ocak 2018 olarak belirlendi. 10-50 arası çalışanı bulunan özel sektör 1 Temmuz 2018 itibariyle BES'e katılacak. 5'ten az çalışanı bulunan özel sektör sistem kapsamında değil.

BES'TEN CAYMA SÜRESİ
BES ile aynı koşullara tabi olarak yüzde 25 teşvik verilecek ve 2 ay cayma süresi sonunda sistemde kalan kişiler birikimlerine ek olarak 1000 TL devlet katkısı alacak. Emeklilik durumunda birikimlerini yıllık gelir sigortası ile almayı tercih edenlere birikimin yüzde 5'i oranında ilave devlet katkısı sağlanacak. BES'e otomatik katılımın en avantajlı yatırım aracı olduğu belirtilirken yüzde 25 devlet katkısı, ilave 1000 lira ve yüzde 5 teşvik dışında birikimin kendi getirisi de olacak. Yetkililer çalışanlar arasında sistemden ayrılanların halihazırda BES birikimleri olduğunu kaydediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *