Farkonda
Farkonda
» 
»
 

Kamuda görevden almalar sürüyor: 67 bine yakın kişi görevden alındı

Fethullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişiminde bulunmasından sonra başlatılan çalışmalar kapsamında bir çok kamu ve kuruluşlarda yapılan araştırmalarda 66 bin 786 kamu çalışanının görevden alındığı açıklandı.

FETÖ’cü teröristlerin 15 Temmuz günü darbe girişimi teşebbüsünün ardından bir çok kamu ve kuruluşlarda çalışmalar başlatıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında terör örgütü ile bağlantısı tespit edilen 15 Temmuz’dan bu yana 66 bin 786 kamu çalışanı görevlerinden uzaklaştırıldı.

Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere, ekonomi ile ilgili kurum ve kuruluşlardan 6 bin 147 personel açığa alındı. Başbakanlık,Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜRKSAT AŞ, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışmalar neticesinde görevden almalar ve uzaklaştırmalar yapıldı.

Sağlık Bakanlığında 115’ yönetici olmak üzere, bin 504'ü hekim 5 bin 581 personel görevden uzaklaştırıldı. AB Bakanlığı’ndan 16 kişi görevden uzaklaştırıldı ve 6 kişinin görevine son verildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bağlı kurumlarda 673 kişi açığa alındı, 706 kişiyle toplam bin 379 personel görevinden uzaklaştırıldı. Çankaya'daki Başbakanlık Ek Bina'da görevli olan 257 çalışan açığa alındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda 1.180, İçişleri Bakanlığında merkez ve taşra teşkilatlarında görevli 246 mülki idare amiri, Kültür ve Turizm Bakanlığında 110, 7. 899 emniyet, 614 jandarma ve aralarında sahil güvenlik komutanının da içlerinde yer aldığı 18 sahil güvenlik olmak üzere 8 bin 777 kişi görevden uzaklaştırıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlardan 265 kişi görevden uzaklaştırıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığında 184, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda (BDDK) 86, Borsa İstanbul'da (BIST) 51, Maliye Bakanlığında bin 500, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 300, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunda (EPDK) 25, Sermaye Piyasası Kurulunda (SPK) 36 kişi açığa alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında FETÖ ile bağlantılı 167 personel açığa alındı.Diyanet İşleri Başkanlığınca, merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında çeşitli kademelerde görevli olan bin 112 personel açığa alındı.  Milli Savunma Bakanlığında 262 askeri hakim ve savcı görevden alındı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 599 kişi görevden uzaklaştırıldı. TOKİ Başkanlığında görevli olan 22 personel açığa alındı. Milli Savunma Bakanlığında 262 askeri hakim ve savcı görevlerinden uzaklaştırıldı.

MEB'de merkezde ve taşrada görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında 21 bin 738 çalışan açığa alındı, özel okullarda ise 21 bin 29 personelin çalışma ruhsatı iptal edildi. MEB'de özel eğitim kurumlarının da bulunduğu görevden uzaklaştırılan personel sayısı bu şekilde 42 bin 767 oldu. Ankara Üniversitesinde görevli olan 4 öğretim elemanı açığa alındı. Bülent Ecevit Üniversitesinde 31 kişi açığa alındı. TBMM'de de içlerinde TBMM Genel Sekreter Yardımcıları Muhammed Bozdağ, Mustafa Tamirci'nin ve Kemal Kaya’nında ve olduğu çok sayıda üst düzey bürokrat görevden alındı. TRT'de 300 kişi uzaklaştırıldı. RTÜK'te 29 personel görevlerinden uzaklaştırıldı. TÜRKSAT AŞ'de 29 kişinin iş akitleri feshedildi. Ekonomiyle ilgili bakanlıklarda açığa alınanların sayısı 6 bin 147 oldu.

Kalkınma Bakanlığında açığa alınan personel sayısı 82, Bilim ve Sanayi, Teknoloji Bakanlığı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kurumlarında 560 kişi uzaklaştırıldı. Ekonomi Bakanlığında 15 kişi açığa alındı. TÜİK'te 21 kişi açığa alındı. Sayıştayda 108 personel görevden uzaklaştırıldı. Hazine Müsteşarlığında da 62 kişi açığa alındı. Ekonomiyle ile ilgili bakanlıklarda 6 bin 147 kişi görevden alındı. Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanlığı ile ilişkili kurumlarda 529 kişi de görevlerinden uzaklaştırıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *