» 
»
 

Kamyon kasasında Suriyeli aile yaşam mücadelesi veriyor

Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı 7 çocuğunu geride bırakarak Türkiye'ye sığındıklarını ifade eden Ahmed ailesi, Gaziantep'te ev kirası ödeyecek durumları olmadığı için terk edilmiş kamyon kasasında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.

Yaklaşık 5 senedir Suriye'de var olan ve devam etmekte olan iç savaştan dolayı, arkalarında 7 çocuğunu bırakıp ailenin en küçük çocuğu 16 yaşındaki Muhammed ile birlikte Türkiye'ye sığınan Ahmed ailesi, Gaziantep'te terk edilmiş bir kamyon kasasının içerisinde yaşam mücadelesi veriyorlar. Baba Muhammed Ahmed, Suriye'deki savaş sırasında bacağına düşen bomba sonucu bacağını kaybediyor ve evin küçük çocuğu 16 yaşındaki Muhammed'in kazancı ile kamyon kasasındaki yaşamlarını devam ettiriyorlar. Ancak küçük Muhammed'in iki hafta öncesinde trafik kazası geçirmesi ile bacağı kırılıyor ve yataktan kalkamayacak hale geliyor. Maddi imkansızlıklardan dolayı kendilerine uzanacak bir yardım elini bekliyorlar.

Çevredeki vatandaşların yardımları ile az çok bir eşyayla terk edilen kamyon kasasına yerleşen ailede, baba Muhammed çalışamadığı için ev geçindirme görevini 16 yaşındaki oğlu üstleniyor. Onun da ayağının kırılması ile birlikte aile daha da zor günler geçiriyor. Öte yandan Suriye'de bırakmak zorunda kaldıkları çocukları için de büyük hasret duyduklarını ve burda da zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiklerini belirtiyor. Anne Emine ise, maddi imkanların el vermemesinden dolayı kirada bir ev tutamadıklarını ve terk edilmiş olarak buldukları kamyon kasasında hayatlarını devam ettirmeye çalıştıklarını söylüyor. Eşinin Suriye'deki savaşta sakatlandığını, geçimlerini bundan iki hafta öncesine kadar oğulları Muhammed'in sağladığını onun da kaza geçirmesi ile yataktan kalkamadığını belirten çaresiz kadın, öte yandan büyümüş ve evlenmiş olan 7 çocuğunu da ardında bırakmak zorunda kaldığı için büyük üzüntü ve hasret duyduğunu ifade ediyor.

Yaşadıkları olayların Allah'ın bir takdiri olduğunu ve ellerinden mücadele etmekten başka birşey gelemdiğini söyleyen Ahmed, hem hasta eşine ve oğluna hem de geride bıraktığı çocuklarına üzüldüğünü, artık ne yapacaklarını bilmediklerini ve kendilerine uzanacak bir yardım elini beklediklerini dile getirdi. Tek istediğinin ölmeden önce evlatlarının hepsini yeniden görmek olduğunu, Suriye'deki savaşın biran önce bitmesini istediğini ve orada kendi vatanında çadırda dahi olsa yaşamayı istediğini, 3 senedir göremediği çocuklarının yanında olmak istediğini belirtti.

Baba Muhammed Ahmed, Suriye'de iyi kötü bir şekilde kendilerini idare ettiklerini ancak savaşta bacağını kaybetmesinin ardından koltuk değneklerine mahkum olduğunu, oğlu ve karısı ile Türkiye'ye sığındıklarını belirtti. Bacağındaki ağrıların çok şiddetli olduğunu, ağrılar için tedaviye ihtiyacı olduğunu, çocuklarına ve vatanına duyduğu hasreti dile getirdi. Tek isteğinin ise önceki hayatına geri dönmek olduğunu ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *