» 
»
 

Kan şekeri yüksekliğinin insan sağlığına 6 olumsuz etkisi

Günlük olarak tüketilen paketli ürünlerden dolayı düşünüldüğünden çok daha fazla şeker tüketiyoruz ve kan şekerinde meydana gelen etkileşimler uzun vadede sağlığı birçok yönden etkiliyor.

Şeker tüketimi sadece şeker hastalarının sağlık sorunu değildir. Fazla tüketim, sağlıklı bir insan vücuduna da farklı şekillerde zarar verebilir. Aşırı tüketilen tatlı kandaki glikoz seviyesini aşırı yükselterek önemli sağlık problemleri yaşamanıza sebep olabiliyor. Şekerle ilgili sağlık sorunları çoğu zaman sessiz ilerler ve komplikasyonlar genellikle yıllar sonra ortaya çıkar. Türkiye'de yüz binlerce diyabet hastası bulunmakta ve yüksek kan şekeri seviyeleri uzun vadede diyabetin yanı sıra obezite, hipertansiyon ve böbrek hastalıkları gibi birçok önemli sağlık sorununa yol açabiliyor.

Kan Şekeri Yüksekliğinin Sağlığı Etkileyen 6 Önemli Etkisi

Böbrekler sağlıksız çalışır; Böbrekler, görevi kanı süzmek olan binlerce nefrondan oluşur, fakat glikoz onları köreltir ve böbrekler temizleme görevini iyi yapamazlar. Bu sebepten dolayı kanda kalması gereken albümin gibi maddeler idrara geçer ve böbrek yetmezliği, kardiyovasküler bozukluklar riskini artırır.

Hafızayı bozuyor; Yapılan bir araştırmaya göre, yıllarca yüksek kan şekeri seviyeleri bireyin bilişsel yeteneklerini azaltır. Bu araştırma, tip 2 diyabetli kişilerin kan akışının düzenlenmesi ile ilgili sorunları olduğunu ve bu durumun beynin belirli bölgelerinde kanın doğru bir şekilde dağılmasını zorlaştırarak hafızayı, öğrenmeyi, karar vermeyi etkilediğini göstermektedir.

Ayak sağlığını etkiliyor; Birçok şeker hastasında ayak veya bacak ülseri gelişir. Bunun sebepi, glikozun sinir sistemine zarar vermesidir. Şeker hastalığında hassasiyet duygusu kaybedilir ve ülsere yol açabilecek bir ağrı veya sürtünmeye maruz kalıp kalmadığınızı fark etmezsiniz. Ayrıca şeker kan akışını da engeller, bu nedenle ayağa yeterince kan ve oksijen ulaşmaz ve yaralar çok daha zor iyileşir.

Göz sağlığını bozuyor; Uzun yıllar yüksek kan şekerine sahip olmak retinadaki kan damarlarını bozar, hatta körlüğe bile neden olabilir. İlk olarak, gözün kılcal damarları gözenekli hale gelir, bu durum sıvıların ve kanın merceğe süzülmesine neden olur ve bulanık görme ortaya çıkar.

Dişlere saldırır; Periodontitis (diş kaybına neden olabilen diş eti iltihabı) ile diyabet arasında ilişki vardır. Ağız bozukluğu, yüksek glikoza yatkınlık yaratır. Ayrıca, şeker hastalarının tükürüklerinde diş etlerini ve dişleri zayıflatan bakteri tabakası oluşturan yüksek düzeyde şeker bulunur.

Kalp sağlığını olumsuz etkiliyor; Kandaki glikoz fazlalığından en çok zarar gören organlardan birisi kalptir. Yüksek glikoz seviyeleri hem büyük hem de küçük olmak üzere kalbin damarlarına giderek zarar verir. Kalp hasarı, şeker hastaları arasında erken ölümün en yaygın nedenidir.

Kan Şekerini Düşüren 7 Besin

Glisemik indeks, bir gıdadaki karbonhidratların sindirildikten sonra ne kadar hızlı glikoz olarak kana geçtiğini ölçmek için kullanılır. Bu işlem ne kadar hızlı gerçekleştirilirse, o kadar fazla şeker üretilir ve vücut sağlığı için o kadar kötü olur. Önerilen yiyecekler düşük glisemik indekslere sahiptir ve kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olan lif bakımından zengindir.

Çavdar ekmeği; Ekmek genellikle şeker hastaları için yasak bir besindir sebebi ise kan şekerini hızla yükselten basit karbonhidratlar bakımından zengin olmasıdır. Ancak çavdar ve yüzde 100 tam buğday ekmeğinin glisemik indeksi 55'in altındadır, bu da glikozun yavaş yavaş kana geçmesini sağlar ve ani yükselmelere neden olmaz.

Elma; Ananas ve kavun hariç, çoğu meyvenin, özellikle elma ve yaban mersininin düşük glisemik indeksi bulunur. Bunun nedeni, doğal şekerini telafi eden yüksek su ve lif içeriğidir. Meyveler olgunlaştıkça, glisemik indeksi artar. Meyve sularının da glisemik indeks değeri yüksektir çünkü liflerin çoğu yok olur.

Ceviz;Cevizler diyet lifi açısından çok zengin ve glisemik indeksleri düşüktür. İdeal olarak, tüm kuru yemişler mümkün olduğunca az işlenmelidir. Tatlandırıcı içerenler ve işlenmiş olanlar daha yüksek glisemik indeks değerine sahiptir.

Baklagiller; Nohut, mercimek, fasulye veya bezelye düşük glisemik indekse ve hepsinden önemlisi çok fazla life sahiptir. İdeal olarak, haftada en az 3 porsiyon tüketilmesi uzamanlar tarafından tavsiye edilir.

Sarımsak; Sarımsağın insülin direncinin iyileşmesine yardımcı olan bileşikler içerdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda, sar??msa????n içinde bulunan antioksidanların kalbi, diyabetin neden olduğu kalp hasarından koruduğu belirlenmiştir.

Yoğurt; Günlük yoğurt tüketimi, tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur. Yoğurt doğal olmalı, tatlandırılmış veya aromalı olanlar, şeker hastalığı bulunuyorsa kesinlikle kaçınılması gereken şeker ve tatlandırıcıları içinde barındırır.

Avokado; Günde 100 gr avokado tüketmek, kolesterol ve glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, 100 gr avokadonun 9 gr lif içermesi ve bunun da kan şekeri seviyelerinin hızla yükselmesini engellemektedir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *