» 
»
 

Kan şekerini düşüren 5 önemli besin

Kandaki glikoz seviyelerinin dengeli olması sağlık için son derece önemlidir. Yapılan araştırmalara göre bazı besinlerin şeker oranı kan şekerini düşürmektedir. İşte kan şekerini düşüren 5 gıda haberimizde...

Glikoz olarak da adlandırılan kan şekeri, yediğimiz besinlerle bünyemize alınarak, vücudumuza enerji sağlamaktadır. Öte yandan Prediyabet ve diyabet yüksek kan şekeri seviyeleri önemli birer hastalık habercisi olarak bilinir. Her iki durumda da kişiler kardiyovasküler hastalık, inme, böbrek hastalığı, ağız sorunları gibi hastalıkların tehditi altındadırlar. Bu hastalıklara karşı, kan şekeri seviyelerini düşürmek için herhangi bir tedbir alınması genel sağlığının korumasına yardımcı olacaktır.

Vücut ağırlığı, fiziksel aktivite, stres ve genetik gibi faktörler kan şekerinin korunmasında rol oynar fakat sağlıklı bir diyet takip etmek ilk ve önemli adımdır. İlave şeker içeren gıdalar, rafine karbonhidratlar gibi yüksek şeker içeren gıdalardan uzak durmak çok önemlidir. Şeker hastalığı bulunan bireylerin kan şekerini dengeleyen gıdaları tüketmesi de önemlidir.

Kan şekerini düşüren 5 gıda

Brokoli: Sülforafan kan şekeri azaltıcı özelliklere sahip olan bir izotiyosiyanat türüdür. Bu bitki kimyasalı, brokoli kesildiğinde ya da çiğnendiğinde üretilir. Yapılan araştırmalar ve çeşitli deneyler, sülforandan zengin brokolinin, kan şekerini dengeleyen güçlü antidiyabetik etkileri olduğunu göstermiştir. Ayrıca vücutta oksidatif stres belirteçlerini azaltır. Brokoli, glukorafanin gibi konsantre glukosinolat kaynağıdır ve tip 2 diyabetli kişiler için uygun olduğu belirtildi.

Çilek: Meyveler lif, vitamin, mineral ve antioksidanlarla yüklüdür ve şeker hastalığı sorunu yaşayan kişiler için doğru bir seçimdir.  Dengeli meyve tüketimini daha iyi kan şekeri kontrolü ile ilişkilendirmiştir. Yapılan bazı araştırmalar yaban mersini, böğürtlen, çilek ve ahududu gibi orman meyvelerinin insülin duyarlılığını ve glikoz salınımını arttırarak kan şekeri kontrolü sağladığını göstermektedir.

Elma: Kuersetin, klorojenik asit ve gallik asit de dahil olmak üzere çözünür lif ve bitki bileşikleri içeren elmalar, kan şekerini düşürmeye ve diyabete karşı korumaya yardımcı olabiliyor. Genel olarak meyve tüketiminin diyabet riskini azalttığı biliniyor olsa da, elma gibi belirli meyveler glikozu düşürmek için özellikle faydalı olabilir.

Deniz Ürünleri ve Balık: Balık ve kabuklu deniz ürünleri, kan şekeri düzeylerini düzenlemede faydalı değerli bir protein, sağlıklı yağ, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır.

Sindirimi yavaşlatmak ve yemeklerden sonra kan şekerindeki ani yükselmeleri önlemek ve tokluk hissini arttırmak için kaliteli protein alımı son derece önemlidir balık ve deniz ürünlerinde bu protein oldukça fazla bulunur. Ayrıca, kan şekeri kontrolü için çok önemli iki etki olan aşırı yemeyi önlemeye ve aşırı vücut yağını kaybetmeye yardımcı olabilir. Somon ve sardalya gibi yağlı balıkların yüksek miktarda alınmasının kan şekeri dengesini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Avokado: Kan şekerini düzenlemek için önemli faydalar sağlayabilecek değerlere sahiptir. Sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan avokadonun düzenli tüketiminin kan şekeri seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *