» 
»
 

Kanada sular altında

Kanada’nın Ontario, Quebec, New Brunswick ve British Columbia eyaletlerinde son 100 yılda kaydedilen en şiddetli yağmurlar etkili oluyor.

Kanada’nın Ontario, Quebec, New Brunswick ve British Columbia eyaletlerinde son 100 yılın en şiddetli yağmurları etkili oldu. Quebec Halk Güvenliği Bakanı Martin Coiteux’un eyalette 146 kentin sel baskınlarına maruz kaldığını açıklamasının ardından, Montreal ve Gatineau kentlerinde 20 yıl aradan sonra ilk kez olağanüstü hal ilan edildiği öğrenildi. Quebec eyaletindeki sel baskınlarına maruz kalan halka yardım için çalışan polis ve itfaiye ekiplerine yardım etmek üzere bölgeye 1650 asker sevk edildiği, Montreal’de bin 520 kişinin evlerinin yaşanamaz hale geldiği için tahliye edilerek, geçici barınma yerlerine yerleştirildiği ifade edildi.

Sel felaketinin etkili olduğu Quebec'te federal ve eyalet bazındaki tüm resmi kurumlar ve okullar tatil edilirken, hastanelerde acil vakalar dışında ameliyat ve müdahaleler yapılamadığı belirtildi. Montreal ve bölgesindeki birçok anayol sel nedeniyle ulaşıma kapanmış durumda. Eyalet yetkililerinin, halkı ulaşıma açık yollar hakkında bilgilendirirken, çok gerekli olmadıkça bu yollara çıkılmamasını tavsiye ettikleri söyleniyor.

Kanada’nın federal başkenti Ottawa’da da 310 evin sel baskınına maruz kaldığı belirtilirken, Başbakan Justin Trudeau’nun hafta içinde felaket bölgesi Montreal’e gideceği bilgisi alındı. Öte yandan British Columbia eyaletindeki aşırı yağışlar sonrası meydana gelen toprak kaymasında da 2 kişinin kaybolduğu belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *