» 
»
 

Kanada’da açıklanamayan vaka! Öldükten 10 dakika sonra…

Kanada’da yaşanan ilginç bir olay tıp literatürüne açıklanamayan vaka olarak geçti. Hayatını kaybeden bir hastanın ölüm ilanı sonrasındaki 10 dakika süresince beyin aktivitesinin devam ettiğinin kaydedildiği bildirildi.

Daily Mail tarafından servis edilen habere göre yaşanan olayda hasta ölü açıklandıktan sonra bedenin bağlı olduğu cihaz tarafından delta dalgaları kaydedilmeye devam etti. Konunun uzmanları tarafında konuya ilişkin yapılan açıklamada, bu alınan beyin dalgalarının normalde derin uykudayken ortaya çıkar ve beyin hala gösteren belirtiler olduğunu açıkladı.

Tanımlanamayan vaka olarak adlandırılan bu olayda da olduğu gibi insanların beyinlerinin klinik olarak öldükten sonra da çalışmaya devam edebileceğine dair bilimsel kanıtlar bulunmuş oldu. Kanada'da bir yoğun bakım birimindeki doktorlar bu olayı olağanüstü ve açıklanamayan olarak nitelendirdiler. 

Doktor Parnia, "Bu kişilerin yüzde 40'ı kalbi durduktan sonra farkındalıklarını yitirmediklerini söyledi. Bilinçleri kısmen açıktı. Buna karşın iyileşme sürecinde hafızalarını kaybediyor ve hatırladıkları şeyleri unutuyorlar. Bu kişilerin yarısı ise ölüm anında en çok 'korku' duygusunu hissettiklerini söylüyor" diye konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *