» 
»
 

Kanada’da camiye ikinci kez saldırı düzenlendi

Canada'da Müslümanların ibadet yerlerine düzenlenen saldırılara bir yenisi daha eklendi. Son bir haftada Kanada’nın Calgary kentindeki bir camiye ikinci kez saldırı yapıldı.

Alberta eyaletine bağlı Calgary kentinde 10 Ekim tarihinde Güney Calgary İslam Merkezi Camisi'ne düzenlenen saldırının ardından, dün ikinci saldırı gerçekleştirildi. Kentin batısında bulunan Ranchlands Camisi taşlanıp camları kırılırken, Kuzeybatı Calgary İslam Derneğine ait Ranchlands Camisi yönetiminden yazılı bir açıklamada yapıldı. Açıklamada saldırının sabah namazı için camiye gelen imam ve cemaat tarafından saptandığı kaydedildi.

Kuzeybatı Calgary İslam Derneği Başkanı Dr. Abdul Rahman, ‘‘Mahallemizdeki komşularımızla tam bir hoşgörü ve barış içinde yaşıyoruz. Bugüne dek bu saldırıya sebep olabilecek hiçbir olumsuzluk yaşamadık. Farklı kültürlerden ve dinlerden insanlara hep, kapısı açık bir ibadet mekanı olduk. Bu ve tüm ibadet mekanlarına yapılan saldırıları kınıyoruz. Faillerin bir an önce bulunmasını istiyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Caminin bazı bölümlerinde devam eden yenileme çalışmaları nedeniyle bazı güvenlik kameralarının çalışmadığı belirtilirken, Calgary polisi saldırganların bulunması için soruşturma başlattı. Açıklamada ayrıca polisin çalışmalarını tamamlaması için 21 Ekim günü camide Cuma namazı kılınmayacağı da duyuruldu.

İslamofobik saldırılar Calgary’de gün geçtikçe artıyor
Geçtiğimiz hafta Güney Calgary İslam Merkezi Camisi’ne yapılan saldırıda giriş kapısının camları kırılmış ve bir Kur’an-ı Kerim’i yakan saldırganlar nefret ifadeleri ile dolu bir mektup bırakarak kaçmışlardı. Yine Ekim ayının başlarında Calgary Üniversitesinin merkez kampüsünde, yine bir İslam karşıtı eylem gerçekleştirilmiş ve yerleşkenin 40 ayrı yerine İslam’a, Kur’an-ı Kerim’e ve Hz. Peygamber’e hakaret ve küfür içeren afişler asılmıştı.

Calgary'deki İslamofobik saldırılar bununla da sınırlı değil. Geçtiğimiz temmuz ayında metroya Müslümanlar ve Suriyeli sığınmacılara hakaret içeren boyalı yazı yazan bir kişi, güvenlik kameraları sayesinde yakalanmış ve 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *