» 
 

Kanal İstanbul projesinden çıkan hafriyatlarla adalar yapılacak

Kanal İstanbul projesine finansman sağlamak için muhteşem bir projeye daha imza atılacak. Bölgede projeden çıkacak toprakla yapay adalar oluşturulacak.

Kanal İstanbul projesi kapsamında kanaldan çıkarılacak olan 2.7 milyar metreküp hafriyatla yapılması planlanan yapay adalara yönelik çalışmalar başladı. Projeye göre adaların, Marmara ve Karadeniz'e çıkış noktasında yapılması planlanıyor.

Proje kapsamında çıkan hafriyatla muhteşem bir geri dönüşüm yapılarak adaların oluşturulmasının yanı sıra, bu adaların üzerine yapılacak gelir getirici projeler sayesinde de Kanal İstanbul projesinin finansmanı sağlanmış olacak. Alınan bilgilere göre bu adaların üzerine konut yapımı planlandığı ifade edilirken, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, kanala yönelik ihalelere bu yıl çıkmak istediklerini kaydetti.

Projede görevli uzman kişiler tarafından yapılan açıklamalara göre, kanal inşasında çıkan her toprağın ada yapmaya uygun olmayacağı belirtilirken, toprak kimyasal değerlerine göre iyileştirmeye tabi tutulacağı aktarıldı. Bu işlemlerde Asit ve metal yoğunluğu olan topraklar ayrıştırılarak ve adaların yapılacağı yerin belirlenmesinde de sismik hareketler ve deniz derinliği dikkate alınacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *